Zde může být vaše reklama.

Olomoucké seniory navštívili koně

Olomoucké seniory navštívili koně

foto: Archiv

09. 08. 2020 - 20:00

Dva velcí čtyřnozí bratři přinesli do SeneCura SeniorCentra Olomouc netradiční zážitek plný radosti a dojetí. Domov pro seniory totiž opět navštívila chovatelka koní Martina Skokánková se svými dvěma svěřenci, Famirem a Fabiem, kteří zavítali až do pokojů klientů upoutaných na lůžka.

„Koně jsou velice empatická a citlivá zvířata, mně samotné již mnohokrát pomohli. Jsem ráda, když můžu pomoci těm, kterým jejich návštěva prospěje a udělá radost,“ vysvětluje chovatelka koní Martina Skokánková. „A pak že se zázraky nedějí, dneska jich tu proběhlo spoustu,“ vyjádřila se k výjimečného zážitku aktivizační pracovnice olomouckého SeniorCentra Lenka Bazgerová.

Na terase domova si senioři vyzkoušeli hřebelcování nebo zaplétání copánků z dlouhé hřívy. Ti odvážnější měli možnost koně nakrmit mrkví nebo je dokonce povodit a vyzkoušet jízdu v sedle. Klientka Zdenka Špundová, která vyrůstala na statku, přistoupila k Famirovi, jeho zlatou hřívu spletla do copánku, kam mu vetkla žlutou květinu, a následně ho srdečně objala.
Další klientka, doc. Ing. Helena Fingerová, jela na koni naposledy v osmi letech, takže byla moc vděčná, že si oblíbenou kratochvíli z dětství mohla zopakovat: „Děkuji za tuto možnost, ani jsem nevěřila, že to dokážu!“ Všichni přihlížející odhodlané jezdce z řad klientů SeniorCentra hlasitě povzbuzovali a tleskali jim.

Koně se následně přesunuli do budovy SeniorCentra, nastoupili do výtahu a navštívili imobilní klienty na jejich pokojích. „Miluji koně, udělali jste mi obrovskou radost," svěřila se klientka domova Josefa Plháková, která láskyplně hladila Famira, sklánějícího se nad jejím lůžkem.
Koňská návštěva byla velkým překvapením i pro Marii Horváthovou. Když Fabio došel k její posteli, ihned k němu natáhla své ruce a se slzami v očích pronesla: „Vítám tě, pojď ke mně, pohladím tě. Děkuji, že jsi mě navštívil“. V tuto chvíli slzy dojetí neudržel nikdo z přítomných.

Po tomto unikátním zážitku se všichni shodli, že návštěva koní je v olomouckém domově už vlastně tradicí a všichni se už moc těší na další návštěvu Famira, Fabia a jejich skvělé chovatelky.

 

Další články