Pondělí 15.8. Hana
Menu

Opravená olomoucká radnice se uchází o titul Stavba roku 2021

Opravená olomoucká radnice se uchází o titul Stavba roku 2021

foto: Olomouc.eu

13. 09. 2021 - 08:05

Dvaatřicet konkurentů, kteří se ucházejí o titul Stavba roku 2021, má proti sobě ve finále opravená olomoucká radnice. Ta se mezi 33 aspirantů na titul dostala „za mimořádně citlivý přístup a za řemeslně zdařilou precizní realizaci celé stavby, s důrazem na zcela mimořádnou památkovou hodnotu.“ Radnici teď v pokusu o vítězství může podpořit široká veřejnost a to při jednoduchém hlasování na internetu.

 

Oprava šest set let staré radnice začala v roce 2017 a skončila během léta 2020. Během té doby se podařilo zrekonstruovat střechu, hlavní věž i všechny malé věže a věžičky. Opravy se dočkaly i klempířské prvky na celé fasádě. A to včetně gotických, renesančních i novějších kamenných prvků.

„Symbolem úspěšné rekonstrukce radnice se staly gotické a renesanční erby, kterým obnova původní polychromie dodala mimořádný půvab, a také obnovené nárožní sluneční hodiny,“ komentoval proměnu radniční budovy primátor Miroslav Žbánek.

Na stavbu celou dobu pečlivě dohlíželi památkáři. „Celkové náklady na rekonstrukci pláště a věže radnice byly přes 57 milionu korun. Rekonstrukce střechy a menších věžiček vyšla asi na 37 milionů korun,“ uvedl investiční náměstek primátora Martin Major. Kromě vlastních financí se městu podařilo využít také dotaci z prostředků ITI Olomoucké aglomerace.

V soutěži se olomoucká radnice objevuje pod číslem 27.

Další články