Dnes:10°C

Zítra:11°C

Pátek 3.4. Richard
Menu

Robot i exponát kůže Pevnost poznání zahájila letní provoz a láká děti i dospělé

Pevnost poznání zahájila letní provoz a láká děti i dospělé

19. 06. 2019 - 18:00

Nové exponáty obohatily interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání v Olomouci. Popularizační centrum je získalo díky zdařilé spolupráci se špičkovými vědeckými pracovišti a některé předměty vyrobili také zruční technici dílen přímo v Pevnosti. Novinky jsou v každém patře budovy a návštěvníci je mohou obdivovat každý den v otevírací době muzea.

Unikátní přístroj pomáhal vědcům rozluštit genom pšenice

Robot Genetix Q-bot, který využívala laboratoř Ústavu experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, se stal dominantou nové části expozice Živá voda s názvem Kód života. „Tento stroj byl velmi důležitý a využívaný při čtení genomu pšenice, na němž měla velký podíl olomoucká skupina profesora Doležela. Teď se robot odebral do důchodu a lze na něm veřejnosti demonstrovat, jakým způsobem se dá dekódovat DNA. Informace, které takto o plodině zjistíme, se mohou využít pro šlechtění odrůd s požadovanými vlastnostmi, například vyšší odolností vůči klimatickým změnám, škůdcům, chorobám,“ řekl ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum Ivo Frébort. Podle vedoucího olomoucké laboratoře ÚEB Jaroslava Doležela byl přístroj jedním z prvních robotů využívaných v biologii rostlin a pro zapojení pracoviště do celosvětového projektu čtení dědičné informace pšenice byl nepostradatelným pomocníkem.

„S takto unikátním přístrojem se návštěvníci zblízka seznámí pouze v našem muzeu. Věřím, že tato nová část expozice přispěje k poodhalení pro většinu lidí poněkud záhadného a možná i trošku strašidelného světa genetických výzkumů,“ uvedla Alena Vláčilová, koordinátorka sekce biologie. Novinkou je také speciální box, který vědcům při laboratorní práci zajišťuje stabilní podmínky a sterilní prostředí.

Exponát kůže odhalí tajemství lidského těla

V sekci Rozum v hrsti je vystaven exponát kůže, který lidem názorně přibližuje její jednotlivé vrstvy a demonstruje některá onemocnění, jako jsou například lupénka nebo melanom. O patro výš, v expozici Světlo a tma, je umístěno ojedinělé Slepecké planetárium. Zájemci si mohou vyzkoušet, zda pouze hmatem poznají například souhvězdí Velkého vozu. „Připravujeme také další malé planetárium. V něm si lidé prohlédnou ukázky našich filmových projekcí či se nechají unášet krásami noční oblohy,“ lákala Anna Krčmářová, koordinátorka expozice. Doplnila, že lákadlem je prezentace tzv. Schlierenovy metody. Ta pomáhá demonstrovat, jak proudí horký vzduch. „Jedná se o jev, který návštěvníci často vidí v létě nad rozpálenou silnicí. Ukážeme jej pomocí experimentu s dutým zrcadlem, fotoaparátem a fénem,“ řekla Krčmářová. Tento exponát vznikl ve spolupráci se Společnou laboratoří optiky Univerzity Palackého v Olomouci.

Vojenský bubínek rozezní zdi bývalého dělostřeleckého skladu

Změny připravuje také tým expozice o historii. Ve strážní budce návštěvníci zanechají své myšlenky a vzkazy týkající se války, stejně jako to dělali vojáci sloužící v původním dělostřeleckém skladu. Stůl architekta se stane interaktivní studnicí znalostí o rakouské armádě, technikách opevňování a dobývání pevností a celkově vojenské koncepci sedmileté války. Chybět nebude ani bubínek, na který si lidé zahrají vojenské pochody. Brzy se v přízemí objeví také tiskařský lis a repliky uniformy ze sedmileté války.

Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci má od června letní otevírací dobu, navštívit ji proto můžete také v pondělí od 9 do 17 hodin. Popularizační centrum v areálu Korunní pevnůstky se loňskou úspěšnou návštěvností zařadilo mezi deset nejoblíbenějších turistických cílů Olomouckého kraje.

Více o programu na stránkách Pevnosti poznání.

Lukáš Blokša

0 komentářů

Další články