Dnes:-4°C

Zítra:-5°C

Sobota 16.1. Ctirad
Menu

Platnost řidičáků se díky nouzovému stavu automaticky prodlužuje

Platnost řidičáků se díky nouzovému stavu automaticky prodlužuje

foto: Olomouc.eu

12. 01. 2021 - 06:00

Řidiči s propadlým průkazem mohou v rámci nouzového stavu dál řídit. Na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty. Toleranci neplatných řidičských průkazů deklaruje Nařízení evropského parlamentu a rady, stanovisko vydalo i Ministerstvo dopravy ČR.

„Pakliže platnost dokladů (řidičský průkaz; průkaz profesní způsobilosti řidiče) skončila v době mezi 1. únorem 2020 a 31. srpnem 2020, prodlužuje se jeho platnost automaticky o 7 měsíců od data konce platnosti. Po tuto dobu lze takový doklad použít při cestách v rámci Evropské unie. Pro doklady, kterým skončila nebo skončí platnost v době mezi 1. září 2020 a 31. březnem 2021, platí prodloužení platnosti o 6 měsíců, ale lze je využít pouze na národní úrovni, tedy jen na území České republiky,“ vysvětluje Regina Valinčič z odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomouckého magistrátu.

V praxi to může vypadat například takto: platnost řidičského průkazu vám vypršela 30. 6. 2020, ale vy jej můžete ještě dalších 7 měsíců, tedy do 30. 1. 2021, využívat i na zahraničních cestách v rámci Evropské unie. K tomuto datu pak můžete připočíst ještě dalšího půl roku, takže řidičský průkaz vám zůstává platný až do 30. 7. 2021, to už ale jen na území České republiky.

I přesto však úředníci radí vyměňovat řidičské průkazy průběžně a nečekat až na poslední chvíli, kdy vyprší i prodloužená platnost. K tomu, aby se na našem úřadě netvořily fronty, slouží rezervační systém. Jeho benefitem je, že se objednáte na konkrétní den i čas, vaše žádost bude odbavena bez zbytečně dlouhého čekání, a tak přispějete k minimalizaci počtu klientů v jeden moment na úřadě.

Jak je to na magistrátu v Olomouci?

Fungování odboru agendy řidičů a motorových vozidel Magistrátu města Olomouce v návaznosti na nouzový stav a vládou přijatá opatření:

Pondělí, úterý, středa a čtvrtek – termín lze předem rezervovat
Pondělí a středa 9-11 | 13-16 hodin – i bez předchozí rezervace
Úterý a čtvrtek – pouze po předchozí rezervaci

pátek jsou objekty magistrátu pro veřejnost uzavřeny.

Žádáme klienty, aby upřednostnili formu objednání přes rezervační systém a dodržovali hygienické podmínky, zejména rozestupy, spojené s preventivními opatřeními v boji s epidemií.

Informace o výměně řidičských průkazů

  • K vyřízení nového dokladu využívejte prosím rezervační systém úřadu.
  • Konec platnosti dokladu je uveden v kolonce 4b.
  • O řidičský průkaz lze zažádat až 3 měsíce před koncem jeho platnosti.
  • O řidičský průkaz lze zažádat na kterémkoli ORP, jejich mapu naleznete na webu Ministerstva dopravy.
  • Při výměně je nutné předložit platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz. Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci stáhnou aktuální fotografii z příslušných registrů vedených ministerstvem vnitra, popřípadě vás sami vyfotí.
  • Standardní výměna není zpoplatněna; zákonná lhůta je do 20 dnů, zpravidla do 14 dnů je doklad vyroben. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Další články