Zde může být vaše reklama.

Poplatek za odpad v Olomouci nezdraží

Poplatek za odpad v Olomouci nezdraží

foto: Lukáš Blokša

17. 10. 2021 - 17:09

Poplatek za komunální odpad zůstane v roce 2022 stejný jako letos, obyvatelé Olomouce si tak nepřiplatí. Rozhodli tak radní města, přesto, že náklady na svoz netříděného vzrostly. Lidé tak zaplatí 804 korun za osobu. Návrh rady musí před vyhlášením schválit zastupitelstvo.

„Poplatek, který se pro každý rok vypočítává samostatně, neodráží skutečné náklady města vynaložené na sběr a svoz odpadu. Přesto jsme se rozhodli ponechat ho ve stejné výši jako letos. Je to vstřícný krok,“ oznámil primátor Miroslav Žbánek.

„S ohledem na aktuální výrazné zdražování i na rozhodnutí o zvýšení daně z nemovitostí, které jsme ovšem museli učinit, abychom ufinancovali městský rozpočet, nebudeme lidem dál nepřitěžovat. A činíme to s vědomím, že také městu porostou například náklady spojené s výrazným zdražováním energií i očekávaným poklesem objemu daňových příjmů od státu,“ komentoval usnesení primátor Žbánek.

Skutečné náklady na likvidaci tříděného i směsného komunálního odpadu jsou v přepočtu na obyvatele reálně o 200 korun vyšší a podle predikcí ještě dále porostou. Rozdíl město hradí z běžných příjmů, respektive úsporou v jiných provozních výdajích.

„Přestože nám v důsledku pandemie navíc vzrostla i produkce odpadů u všech komodit, a to o zhruba deset procent, rozhodla se rada města nepřenášet zvýšené náklady na poplatníky,“ objasnil náměstek primátora pro oblast odpadového hospodářství Otakar Štěpán Bačák.

Kromě stejné ceny zůstávají i stejné podmínky pro osvobození a úlevy. Alespoň podle návrhu radních.

Další články