Zde může být vaše reklama.

Oprava radnice Pošlete vzkaz budoucím generacím ve špičce olomoucké radnice

Pošlete vzkaz budoucím generacím ve špičce olomoucké radnice

foto: olomouc.eu

03. 07. 2020 - 08:11

Město Olomouc vloží do nové špičky radniční věže časovou schránku. Její obsah můžete ovlivnit i vy. Stačí svůj návrh poslat do 7. července.

Každá generace, která se v historii podílela na zásadní rekonstrukci radnice, nechala uvnitř této významné městské stavby nějaký vzkaz svým následovníkům. Když začala současná rekonstrukce olomoucké radnice, byly v hlavní věži i ve věžičce nad orlojem nalezeny zapečetěné tubusy s různými historickými dokumenty. Byly zde listiny a propagační letáky z barokního 18. století, dokumenty a plány k rekonstrukci radnice z 19. století i různé vzkazy z 20. století. Nechyběly zde například dobové filmové plakáty, pozvánky na divadelní představení, propagační materiály první výstavy květin Flora a mnoho dalších zajímavostí.

Nejvyšší část špice bude vyzdvižena jeřábem v druhé polovině července. V té době do ní bude opět umístěn zaletovaný tubus s dokumenty o naší době. „Vzkaz příštím generacím chceme připravit i nyní. Rozhodli jsme se nabídnout Olomoučanům, aby se zapojili do výběru předmětů, které budou uloženy do věže,“ uvedl primátor Mirek Žbánek. Po dokončení opravy by se měla radnice včetně věže další desítky let obejít bez rekonstrukcí, tudíž ukrytý vzkaz si lidé přečtou a prohlédnou pravděpodobně až za velmi dlouhou dobu.

Pokud se tedy chcete zapojit a navrhnout nějaký prvek, který by v tubusu mohl připomínat současnou dobu, napište do úterý 7. července do 20:00 na speciální mailovou adresu odkazgeneracim@olomouc.eu.

Další články