Zde může být vaše reklama.

Právnická fakulta převzala poděkování za pomoc Ukrajině

Právnická fakulta převzala poděkování za pomoc Ukrajině

foto: PF UPOL

28. 01. 2023 - 09:28

Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se dostalo speciálního poděkování. Velitel tankového praporu 128. zakarpatské brigády jí za materiální pomoc pro ukrajinské civilisty a vojáky věnoval ukrajinskou vlajku s osobním věnováním. Z centra Bachmutu, které je dějištěm prudkých bojů, vlajku přivezl Vasyl Kapustej, student práv, který své rodné Ukrajině pomáhá od začátku války.

Materiální sbírka se na právnické fakultě uskutečnila v listopadu, v polovině prosince její podstatná část zamířila do Bachmutu na severu Doněcké oblasti. „Původně jsme plánovali, že materiální pomoc předáme uprchlíkům na západní Ukrajině. Vojáci nám ale nabídli, že by nás s věcmi odvezli přímo do Bachmutu. Když jsme tam dorazili, tamní sklad humanitární pomoci byl úplně prázdný. Námi přivezené věci – generátor, oblečení, hygienické potřeby, jídlo – byly během chvilky přerozděleny a rozebrány,“ popisoval Vasyl Kapustej na setkání s děkanem fakulty Václavem Stehlíkem.

Nad rozloženou žlutomodrou vlajkou se v pracovně děkana rozpovídal o jejím původu. „Tyto vlajky si nechává 128. zakarpatská brigáda vyrábět na zakázku ve městě Dnipro. Pak je vyvěšují v osvobozených vesnicích a městech.“ Vlajku pro olomouckou právnickou fakultu doplnil velitel Andrej Bazjuk osobním poděkováním. „Pomáhal jsem mu s češtinou,“ přiznal Vasyl Kapustej s tím, že podplukovník Bazjuk má navíc osobní vazbu na Olomouc, protože zde kdysi pracoval.

„Převzít vlajku z bojové linie je pro nás velká čest. Nebojím se říct, že pro fakultu jde o historický okamžik. Vyvěšovat ji ale nebudeme, aby se nepoškodila. Určitě pro ni najdeme důstojné místo,“ řekl děkan Václav Stehlík. Studenta Vasyla Kapusteje ujistil, že dění na Ukrajině akademická obec nepřestává sledovat a že fakulta je připravena pomáhat dál.

Setkání se zúčastnily také Naděžda Šišková, vedoucí Jean Monnet Centre of Excellence při PF UP, která se aktivně zapojuje do pomoci Ukrajině, a Alla Fedorova, akademička z partnerské Univerzity Tarase Ševčenka v Kyjevě, jež nyní působí na PF UP. „Můžeme být hrdí na takové studenty, jako je Vasyl, kteří pomáhají, jsou stateční a jezdí na frontovou linii. Vlajku vnímám jako symbol toho, že každý z nás může přispět na pomoc Ukrajině,“ uvedla Naděžda Šišková. Připomněla, že centrum, které řídí, nyní připravuje online konferenci na kyjevské univerzitě u příležitosti uplynutí roku od okamžiku, kdy Ukrajina získala status kandidátské země EU. „Evropská perspektiva je pro ukrajinské kolegy nesmírně důležitá,“ dodala Naděžda Šišková.

Vasyl Kapustej pomáhá Ukrajině od prvních dnů válečného konfliktu. Na platformě Znesnáze21 založil finanční sbírku na podporu 128. zakarpatské brigády, nyní k ní přibyla 24. lvovská brigáda. A sbírka je to úspěšná. Za necelý rok se podařilo získat od dárců téměř 7,5 milionu korun. Další pomoc a vybavení vojákům a civilistům poveze Vasyl Kapustej na Ukrajinu v polovině února. „Chtěli bychom znovu navštívit i Bachmut, ale to podle posledních zpráv nejspíš nebude možné. Uvidíme. Ve spojení s velitelem Andrejem Bazjukem jsem denně.“ S aktivitami na podporu Ukrajiny mu pomáhají rodiče a také spolužák z právnické fakulty Andrej Poleščuk.

Další články