Dnes:14°C

Zítra:12°C

Středa 28.10. Den vzniku samostatného československého státu(1918)
Menu

Pro zatoulané olomoucké psy do Čech pod Kosířem? Brzy asi realita

Pro zatoulané olomoucké psy do Čech pod Kosířem? Brzy asi realita

foto: Útulek Zlín

18. 07. 2020 - 09:00

AKTUALIZOVÁNO Olomouc/Čechy pod Kosířem - Zatoulal se vám pes, strážníci městské policie jej odchytili a vy jste věděli, že jej najdete v útulku na Neředíně? To se už brzy může změnit. Město totiž vypsalo výběrové řízení na nový spádový útulek, ve kterém díky nižší cenně zvítězil Voříšek z Čech pod Kosířem. Nově by se tak měl každý pes, odchycený v ulicích Olomouce, dostat do útulku tam. Podle mluvčího radnice Michala Folty sice výběrové řízení proběhlo, celý proces ale ještě ukončený není. Proti přesunu spádového útulku mimo Olomouc vznikla také petice.

Proč vlastně bylo vyhlášeno výběrové řízení?

"Smluvní vztah funguje na základě staré smlouvy, uzavřené před desítkami let na dobu neurčitou. Podle právníků ale vzhledem k rostoucímu finančnímu objemu služby už musí na zakázku proběhnout výběrové řízení. Město proto, aby dostálo zákonné povinnosti, výběrové řízení připravilo. Důvodem k němu tedy nebyla nespokojenost se současným poskytovatelem dané služby, jen snaha uvést vše do souladu s právem," prozradil mluvčí radnice Folta.

„Podporujeme místní spolky, organizace a firmy, právě tak jsme podporovali i olomoucký útulek pro psy, s jeho službami jsme byli spokojeni a žádnou změnu jsme neiniciovali,“ vysvětlil primátor Miroslav Žbánek. Také on potvrdil, že na nutnost vypsat soutěž na veřejnou zakázku při rostoucím finančním objemu upozornili právníci.

Radnice proto vyhlásila soutěž na standardní veřejnou zakázku, dle požadavků platné legislativy, s přísně stanovenými kritérii pro výběr poskytovatele služeb, spojených se zajištěním péče o nalezené psy.

Puhač: Vypsání soutěže byl pro nás po všech těch letech šok

Pro provozovatele současného útulku to byl šok. "Že se nějaká soutěž chystá jsme z různých indícií tušili, jen po všech těch letech, kdy se u nás střídali primátoři a slibovali hory doly a vedoucí OŽP radnice, RNDr.Loyka si vždy spolupráci pochvaloval a všichni  byli rádi za náš nadstandardní vstřícný přístup při řešení různých potíží to byl docela šok," prozradil Večerníku Ivan Puhač, předseda olomoucké pobočky Ligy na ochranu zvířat.

Do vyhlášené soutěže se přihlásily dva subjekty. Stávající poskytovatel služby, Liga na ochranu zvířat ČR, a společnost Ajsha, která provozuje útulek pro psy v nedalekých Čechách pod Kosířem. Účastníci soutěže museli podle vyjádření magistrátu splnit různá přísná kritéria, mimo jiné doložit, že jsou schopni poskytovat kvalitní službu a že k tomu mají odpovídající technické a provozní podmínky útulku.  Tyto skutečnosti o splnění kvalifikace byly od vybraného dodavatele podle vyjádření magistrátu řádně doložené, pracovníci magistrátu měli také zkontrolovat a prohlédnout útulek samotný.

Jediné kritérium? Nižší cena

Podle magistrátu o novém poskytovateli služby, díky konkrétně nastaveným kritériím kvality rozhodla nabídková cena za péči o jednoho psa na den. A na základě tohoto kritéria tak zvítězil účastník s nižší nabídkovou cenou, v tomto případě útulek z Čech pod Kosířem. Ten totiž nabídl výrazně nižší cenu, než současný spádový útulek.

Současný provozovatel olomouckého útulku následně podal námitky proti rozhodnutí o výběru dodavatele, ty byly zadavatelem včas a řádně vypořádány. Daný účastník následně podal návrh k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) k přezkoumání úkonu zadavatele.

Právní kroky potvrdil Večerníku také Puhač.

"Zvrátit výběr dodavatele se snažíme ještě i nyní, nejprve jsme podali námitky proti výběru z důvodů jednak velmi podezřele nízké ceny za den pobytu psa a hlavně za nepravdivé údaje vítěze o vybavení a možnosti umístění počtu psů, když městem požadovaných 70 míst není schopen poskytnout, navíc zatajil, že polovinu útulku pronajal na ekonomickou činnost jiné právnické osobě a zapírá, že provozuje v areálu též psí hotel Hugo, což ale na svých webových stránkách prezentuje jako stálou službu i s ceníkem a podmínkami. Všechny naše námitky město po údajné prohlídce pracovníky OŽP (Odbor životního prostředí pozn. red.) odmítlo a tvrdí, že kotců je mnohem víc, než uvádí například i zápis z kontroly útulku ze strany KVS ze srpna loňského roku. Dnes využívám ještě poslední možnost na zvrácení výsledku výběrového řízení a zasílám návrh na zahájení řízení o přezkoumání ůkonů zadavatele," uvedl pro Večerník Ivan Puhač.

Do doby, než ÚOHS rozhodne, nemůže město uzavřít novou smlouvu. Další krok k vyřešení situace tedy musí momentálně učinit příslušný státní orgán. Zatoulané psy proto olomoučtí strážníci zatím vozí jako obvykle do útulku Ligy na ochranu zvířat v Neředíně.

Co by znamenal přesun útulku pro Olomoučany a co pro útulek samotný?

"To, že jsme výběrové řízení nevyhráli, může být pro nás za určitých okolností i katstrofou, které se budeme samozřejmě snažit zabránit. Pokud to ale opravdu dopadne tak, že Olomouc podepíše smlouvu na péči o toulavé a opuštěné psy s jiným poskytovatelem, budeme nuceni zásadním způsobem změnit chod našeho útulku a tím i rozsah péče, ale nikdy ne na úkor kvality," uvedl Puhač.

"Pro laika a občana Olomouce to znamená, že pokud se jim zaběhne jejich mazlíček a bude odchycen 'měšťáky', musí si nejprve telefonicky domluvit s útulkem Voříšek kdy si pro něj mohou do Čech pod Kosířem přijet, to proto, že OŽP si dal do podmínek výběrového řízení, že příjem a výdej psů stačí domluvit telefonicky, u nás mohli kdykoliv v rámci pracovní doby. Podstatné je, že útulek Voříšek přijímá pouze psy od obcí se smlouvou a u nás je možné se domluvit v případě nenadálých situací i jinak," doplnil Puhač.

Provozovatel Voríšku vyčkává

Pro Olomoucký deník se k situaci vyjádřil také provozovatel útulku Voříšek z Čech pod Kosířem, Leopold Dostál.

"Využili jsme možnost a zúčastnili jsme se veřejné zakázky. Podali jsme nabídku, město ji vyhodnotilo jako nejlepší," prozradil mimo jiné pro Deník.

Podle jeho vyjádření, které Deníku poskytl, se Olomoučané nemusí bát, že by pro zaběhnutého psa museli do Čech pod Kosířem.

"Pokud bychom tuto službu pro město v budoucnu zajišťovali, zřídili bychom v Olomouci speciální záchytné místo s odborným dohledem. Městská policie by tam měla přístup nonstop," uvedl pro Deník Dostál.

6 komentářů

Ivon 20.07.2020, 19:50

Za rok 2019 nikoliv 1.500.000,- kč bez DPH, ale 1.975.000,-kč bez DPH

Ivan Puhač, předseda LOZ Olomouc Vážený pane Puhač ve Vašem zveřejněném prohlášení píšete, že Olomoucký LOZ útulek městu naúčtovalo městu Olomouc za rok 2019 částku 1.975.000,-kč bez DPH nikoliv jak tady uvedíte částku 1.500.000,- kč bez DPH a že Vám město Olomouc bezplatně zadarmo převedlo pozemky pod útulkem to podle Vás není dotace? Proč jste do svého prohlášení nenapsal, že jste částku za 1 den na 1 psa navýšili už na 160,-kč bez DPH což je 4.800,- kč bez DPH na jednoho psa za 1 měsíc a k tomu by zase byla veškerá veterinární péče, léčení , operace byla placena městem Olomouc? Což pravdivě uvedla paní vedoucí Olomouckého útulku. Přeci nejde chtít po městu Olomouc dotovat vše, platy 6 zaměstnancům, když spolupracujete i s jinými městy a obcemi. To by se asi líbilo všem živnostníkům a podnikatelům, organizacím dostat zdarma pozemky a ještě dotování zaměstnanců. Samotnou by mne zajímalo kolik procent ze 160,-kč bez DPH na 1 den jde na platy zaměstnanců ?

Ivon 19.07.2020, 14:17

A co dál bude, petice na zachování 6 pracovních míst v olomouckém útulku, když psů evidentně ubývá z 90 na 40???

Podle toho článku ta petice nedává absolutně smysl. A co dál bude, petice na zachování 6 pracovních míst v olomouckém útulku, když psů evidentně ubývá z 90 na 40??? Vedení útulku může být naštvané samo na sebe, když chtějí čím dál více, tak či tak by muselo někoho propustit,když psů mají málo "Na provoz útulku pamatuje rozpočet města pro letošní rok částkou 2 400 000 korun, 140,-kč za psa na 1den+veškeré veterinární úkony,dlouhodobou léčbu ! P.S: Kdyby z těch 40 psů bylo 30 z Olomouce, tak jednoduchým počtem: 2.400.000,-kč:12 měsíců=200.000,-kč :30 psů = 6.666,-kč měsíčně na jednoho psa, což si myslím, že někteří lidé nemají pro sebe !!! To si fakt někdo dovolí nadávat na magistrát?

Hana 27.07.2020, 00:07

pro Ivon

dobry den, a mate tez odpoved na to, proc ma mesto jiz celou radu let nasazen tak nizky rozpocet pro provoz utulku, kdyz rocne vybere vice nez dvakrat tolik na poplatcich za psy? jaktoze mesto pocina libovolne se zbyvajicimi penezi?

Ivan Puhač, předseda LOZ Olomouc 20.07.2020, 13:22

Reakce na "a co dál bude.........."

Jak vidno, není vám dáno správně pochopit, o co v péči o psy v útulcích jde a jak probíhá vyúčtování poskytované služby. To, že má město v rozpočtu vyšleněno na letošní rok 2,4 milionu neznamenám že je útulek dostane. Jednoduchým výpočtem zjistíte, kolik je fakturováno za měsíc při péči o 30 psů x 140,-x30 dnů což dělá 126 tisíc a za rok 1,5 mil. a když se vrátím ke skutečné částce za den, tedy 4200,- musíte si uvědomit, že srovnávat to s tím, kolik mají někteří lidé pro sebe je poněkud nešťastné. V našem případě se psi o sebe sami nedokáží postarat, proto jsou náklady vyšší. Pokud si myslíte, že navyšování ceny za službu je neopodstatněné, nabízím vám a vám podobně smýšlejícím pracovní uplatnění, ale kvůli zachování nízkých nákladů mohu nabídnou místo pouze 3 zaměstnancům a to za minimální mzdu bez možnosti navyšování. Zato se jedná o příjemnou práci někdy ve 30 stupních, někdy za příjemného chlazení deštíkem a jindy zase je radost sbírat psí exkrementy a čistit vodou kotce v mrazech. Jak situaci s personálním obsazením řešit, když město Olomouc požaduje být připraveni na případných 70 psů? Ponechejte tedy na nás, jak se se situací vypořádáme, jako neziskovka nebereme dotace a fungujeme jen díky darům a ekonomické činnosti a vedení Ligy, jako majitel a provozovatel útulku, dělá vše bez jakýchkoliv odměn či platu, šla byste do toho?

Editor 18.07.2020, 19:34

Jasné jak facka

Z článku je zřejmé, že celá akce tzv. smrdí. Nevyhovující útulek vyhraje na základě jediného kritéria, které bylo jako jediné zvoleno zcela nesmyslně. Místo toho, aby fungoval olomoucký útulek bude ke vzdálenějšímu útulku potřeba další záchytné místo :-) Je poměrně jasné, že zde něco silně nehraje.

Milan 19.07.2020, 07:56

Jasné jak facka

Jakmile akce, kde se mluví o financích vznikají z iniciativy ANOšíbrů, vždy to smrdí podvodem...

Další články