Dnes:5°C

Zítra:6°C

Pondělí 5.12. Jitka
Menu

Rodina se odvolá Prokázané lži u soudu nestačily, odškodné nepřiznal

Prokázané lži u soudu nestačily, odškodné nepřiznal

foto: Vlastimil Blaťák

11. 07. 2019 - 06:00

Okresní soud v Olomouci ve středu zamítl nárok rodiny v kauze poškození nyní devítileté Lucie u porodu ve výši 16,9 milionu korun. Žalující strana se odvolá, podle otce je ochotna případ dotáhnout až do Štrasburku.

Nyní devítiletá Lucinka se narodila v roce 2010 po komplikovaném porodu těžce postižená. Během porodu došlo k ruptuře dělohy, tím i odloučení placenty, a dítě mnohaminutovou pasáž bez kyslíku odneslo nevratným poškozením mozku. Žalující rodina opírala svůj nárok na odškodnění o několik faktů.

Jednak o videozáznamem prokázané použití zakázaného tlaku na břicho loktem, takzvanou Kristellerovu expresi, kterou nejprve potvrdil po shlédnutí předmětného videa i znalec. Ten však později v psaném posudku otočil a označil, tak jako jiní znalci, celý manévr za povolené a žádoucí "přidržení fundu děložního". Dalším argumentem měla být vyšší dávka preparátů vyvolávajících porod, po podání které lékaři nepochopitelně vypnuli měření děložních kontakcí a neodhalili včas rupturu dělohy. K té mohl napomoci i makrosomický plod, k celé situaci by ale nedošlo, kdyby byla správně ultrazvukem změřena jeho velikost - lékaři se ale zmýlili o více než kilogram, přičemž povolená odchylka je 300 až 500 gramů.

Současně upozorňovala žalující strana na zfalšovaný podpis na informovaném souhlasu před operací, na chybějící protokol o operaci VEXem, jakož i lež lékaře, který pod přísahou nejprve popřel, že by kdy v životě tlačil na břicho rodičky, po shlédnutí videa ale začal hledat výmluvy.

Soudce Libor Brokeš ale nenalezl příčinnou souvislost mezi poskytnutou péčí a postižením holčičky a nárok na odškodné zamítl.

2 komentáře

Adam 11.07.2019, 14:53

Zivot je zlý

Jaké to je? Psát sám o sobě?

Pavel 11.07.2019, 09:12

Fuj!

Pokud je vše pravda, co se tu píše, pak se soudci Liboru Brokešovi zřejmě při porodu taky nedostalo dostatečné množství kyslíku. Hlavně, že on si za svou práci nezapomene naúčtovat patřičnou sumu, parazit společnosti!

Další články