Zde může být vaše reklama.

První maminky s dětmi z Ukrajiny získávají azyl v Olomouci

První maminky s dětmi z Ukrajiny získávají azyl v Olomouci

foto: Olomouc.eu

08. 03. 2022 - 12:33

Olomoucká radnice poskytuje první akutní pomoc ženám, které spolu se svými dětmi utíkají z Ukrajiny. Pomoc zajišťuje odbor sociálních věcí a Domov pro ženy a matky s dětmi.

„Zde po příjezdu do Olomouce tráví obvykle první jednu či dvě noci, aby si po těžké cestě odpočinuly, a pak zamíří někam do dlouhodobějšího ubytování,“ vysvětluje náměstkyně primátora pro sociální oblast Eva Kolářová.

Kromě zázemí a ubytování v Domově pro ženy a matky s dětmi jim sociální pracovníci zajišťují také potravinovou a materiálná pomoc. Včetně hygienických balíčků a potřebného oblečení. Zároveň pracovníci odboru a domova spolupracují s hasiči, kteří následně válečné uprchlíky převážejí do KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině). To od pondělí 7. března sídlí v budově Hanáckých kasáren.

„Domovem pro ženy a matky s dětmi prošlo již okolo padesáti uprchlíků, kteří ve většině případů využijí pobyt v domově pouze na pár nocí. V případě potřeby je ale možný i dlouhodobější pobyt,“ dodává Eva Kolářová. To potvrzuje i vedoucí Domova pro ženy a matky s dětmi Marie Zavadilová, podle níž je momentálně výjimkou jen trojice, tvořená babičkou, matkou a dcerou, které zde zatím zůstávají více nocí.

Jak vedoucí zařízení dodává, klienti jsou obvykle vyčerpaní a první klidný azyl jim vrací aspoň část sil a energie. „Většinou jsou maminky po dlouhé cestě s dětmi opravdu velmi unavené a také emočně vyčerpané. Na internetu nebo přes telefon sledují, jak jim zatím cizí armáda ničí jejich domov nebo jak jsou na tom jejich nejbližší, kteří zůstali na Ukrajině. Za každou pomoc jsou vděčné,“ popisuje Marie Zavadilová. Uprchlíci vesměs velmi pozitivně oceňují vstřícný a citlivý přístup zaměstnanců tohoto zařízení.

Kromě ubytování a zajištění základních potřeb nabízí sociální pracovníci poradenství a podporu při zajištění sociálních potřeb, například v oblasti pobytu, lékařské péče, čerpání finanční pomoci nebo sociální pomoci prostřednictvím sociálních služeb. „Kapacita domova i počet našich pracovníků je zatím dostačující,“ dodává vedoucí odboru sociálních věcí Michal Majer. „Jsme ale dohodnuti s dalšími olomouckými poskytovateli sociálních služeb, například s Člověkem v tísni, na případné výpomoci při zajištění péče o rodiny s dětmi.“

Další články