Zde může být vaše reklama.

ČERNOBÍLÝ KLUK Teprve druhé letošní mládě vari se narodilo v Olomouci

Teprve druhé letošní mládě vari se narodilo v Olomouci

foto: Zoo Olomouc

16. 06. 2023 - 13:02

Vari černobílý je lemurem, kterého ze všech unijních zoologických zahrad v republice rozmnožuje pouze Zoo Olomouc spolu se Zoo Ústí nad Labem. Dne 24. května se těmto poloopicím narodilo mládě, druhé letošní v České republice.

„Je to kluk a daří se mu výborně. Od prvopočátku přibývá pravidelně na váze. Ve výběhu je společně s rodiči a sourozenci z roku 2021,“ podotýká zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zahrada chová vari od roku 1990 a na svět v ní přišlo celkem 39 mláďat.

Ve volné přírodě obývají pouze ostrov Madagaskar. Většině madagaskarských poloopic kvůli kácení deštných pralesů, lovu pro maso a úbytku životního prostoru doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě, na prahu vyhynutí.

Kriticky ohrožený lemur vari patří mezi největší lemury. Ze všech lemurů je také nejvíce plodožravý, současně je velmi důležitým roznašečem semen po pralese, čímž zajišťuje jeho obnovu. Taktéž přenáší pyl z květů národního stromu Madagaskaru-ravenaly madagaskarské. Zbytek jeho potravy tvoří listy, nektar, semena, a dokonce i houby. Pohybuje se převážně v korunách stromů a je jediným primátem, který za si účelem rozmnožování staví hnízda. V těch ponechává mláďata, která první dva týdny hlídají oba rodiče. Někdy rodí svá mláďata i více samic do jednoho hnízda. Při přesunu je přenáší v zubech jako kočka. Vari mívá největší počet mláďat, že všech lemurů, obvykle bývají dvě až tři, ale výjimečně až šest.

Další články