Zde může být vaše reklama.

Tubus se vzkazy pro budoucí generaci zamíří na věž radnice

Tubus se vzkazy pro budoucí generaci zamíří na věž radnice
Tubus se vzkazy.

foto: Blanka Martinovská

10. 07. 2020 - 20:00

Možnost vzkázat něco generacím, které budou v Olomouci žít třeba za padesát let, dostala v pátek olomoucká radnice i veřejnost. Speciální časovou schránku, která bude vložena do nejvyšší části opravené špice radniční věže, naplnili v pátek 10. července 2020 představitelé města dokumenty z naší doby.

Vzkaz dalším generacím nechávali i naši předkové. Při rekonstrukci radniční střechy a věžiček bylo postupně nalezeno několik kovových pouzder. V těch byly jak mimořádně vzácné historické barokní tisky z 18. století, tak i stavební dokumentace z 19. století či například dobové plakáty na kulturní akce z 60. let 20. století. „Zachovat se obdobně a nechat vzkaz našim potomkům považuji tedy za logické a slušné. Doufám, že až jednou budou muset opět opravovat radniční věž a najdou ve špici i tento tubus, budou naši potomci s výběrem materiálů z roku 2020 spokojeni,“ konstatoval s úsměvem primátor Mirek Žbánek.

Jak primátor zdůraznil, radnice se tentokrát vůbec poprvé rozhodla zapojit do výběru předmětů i veřejnost. Na speciální e-mailovou adresu přišla řada mailů s tipy od veřejnosti, co do tubusu vložit. Mezi nimi byl například nápad dát do tubusu aktuální jízdenky MHD, informace o probíhajících protipovodňových opatřeních nebo filmové plakáty. Opakovaně se mezi tipy objevoval pokyn, aby naši předkové dostali jako symbol roku 2020 roušku.

„Za všechny tyto podněty děkujeme, snažili jsme se jim také vyhovět a do našeho vzkazu doplnit,“ dodal primátor Žbánek. V tubusu tak příští Olomoučané najdou roušky s logem města i s logem firmy, která celou rekonstrukci radnice provádí. V tubusu jsou dále například plakáty kina Metropol, fotografie z průběhu protipovodňových opatření a bourání mostu na Masarykově třídě, několik pamětních medailí, mince v hodně 20 Kč z roku 2020, nápojový a jídelní lístek, nové propagační materiály a také specialita, kterou jsou letos vyrobené ponožky s motivem tvarůžků. Ty jsou určeny primárně pro tvarůžkový festival, stávají se ale populárním olomouckým suvenýrem. Kromě toho v tubusu najdou například dokumentaci k opravě radnice, Olomoucké listy i statistiku o městě roku 2020.

Dnes zapečetěný tubus není jediným vzkazem dnešní doby budoucím Olomoučanům. Už před dvěma lety byl totiž do makovice věžičky nad orlojem vložen jiný tubus s množstvím dokumentů a artefaktů. „Za dva roky se toho až tak mnoho nezměnilo, používáme stejné bankovky i většinu stejných propagačních materiálů. I z toho důvodu bylo nutné při výběru předmětů postupovat tak, abychom našim potomkům zbytečně nezanechávali stejné předměty, ale spíš jim nabídli nějaká jiná překvapení a zajímavosti,“ dodal investiční náměstek Martin Major, který do tubusu před dvěma lety vložil například bankovku v hodnotě 5 tisíc korun.

Další články