Zde může být vaše reklama.

UP je v šanghajském žebříčku historicky nejlépe

UP je v šanghajském žebříčku historicky nejlépe

foto: archiv

27. 08. 2019 - 19:00

Univerzita Palackého dosáhla svého dosud nejlepšího umístění v mezinárodním žebříčku vysokých škol ARWU Academic Ranking of World Universities. Mezi tisícovkou hodnocených univerzit se umístila na 501. až 600. pozici, meziročně si tak polepšila o sto míst. V republikovém srovnání skončila druhá za Univerzitou Karlovou, oproti předchozímu roku Univerzita Palackého přeskočila Masarykovu univerzitu. Nejlépe si olomoucké vysoké učení vede v přírodních a lékařských vědách.

akzvaný šanghajský žebříček patří mezi tři nejprestižnější mezinárodní hodnocení vysokých škol (spolu s QS World University Rankings a THE World University Rankings). Soustředí se především na vědeckou a výzkumnou úroveň institucí, pro hodnocení světových univerzit využívá šest ukazatelů, včetně počtu článků publikovaných v časopisech Nature a Science. Sleduje mimo jiné také počet nejcitovanějších vědců v databázi Highly Cited Researchers či počet nobelistů spjatých s danou institucí. Univerzita Palackého se v rankingu poprvé umístila před třemi lety na 601. až 700. místě, tuto pozici obhájila i o rok později. V aktuálním vydání žebříčku si však výrazně polepšila.

„Umístění Univerzity Palackého na hranici nejlepších 500 univerzit světa ukazuje, že jsme za posledních pár let ušli obrovský kus cesty. Za to patří poděkování všem zaměstnancům, protože je to výsledek kolektivní snahy. Považuji výsledky jednoho z nejprestižnějších rankingů světa za skvělou vizitku naší práce a skutečnost, že se UP umístila na druhém místě v ČR, je zavazující. Ukazuje se, že máme na to proniknout definitivně do elitního klubu nejlepších univerzit světa, ale musíme na tom pořád tvrdě pracovat," komentoval výsledek rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. 

Českou republiku v hodnocení zastupuje sedm vysokých škol. Olomoucké vysoké učení zlepšilo své pozice hned v polovině sledovaných ukazatelů, konkrétně v počtu vysoce citovaných výzkumných pracovníků podle Clarivate Analytics, počtu publikací v časopisech Nature a Science a akademické výkonnosti.

 „Uspět a významně zlepšit svůj výsledek v rozsahu několika let v tomto prestižním žebříčku, kterému dominují americké univerzity a který zároveň bývá kritizován za to, že podle nastavených kritérií v něm mohou výrazněji uspět jen finančně dobře zajištěné univerzity, ukazuje, že kvalita práce vysoké školy nespočívá pouze v tom, kolik finančních prostředků má k dispozici. Tento výsledek je pro nás pozitivním stimulem, ale zároveň i závazkem do budoucích let tuto pozici udržet,“ uvedla prorektorka pro strategické plánování a kvalitu Hana Marešová.

Šanghajský žebříček zkoumá také jednotlivé obory přírodních, lékařských a technických věd, věd o živé přírodě a společensko-vědních oborů. Univerzita Palackého se umístila v sedmi oblastech, z tuzemských vysokých škol na tom lépe byla jen Univerzita Karlova (30) a Masarykova univerzita (13). Nejstarší moravská univerzita si nejlépe vedla v zemědělských vědách, kde obsadila 151.–200. místo ve světě a v republikovém srovnání se dělí o první místo s Univerzitou Karlovou a Českou zemědělskou univerzitou. Ve fyzice se UP umístila na 301. až 400. místě (v ČR 3. místo za UK a ČVUT). Na 401. až 500. pozici figuruje v chemii, biologických vědách, ve farmacii a také v oborech ekologie a veřejné zdraví, v nichž se v rankingu umístila poprvé. Hodnocení je dostupné ZDE.

Ranking původně vznikal na Šanghajské univerzitě, od roku 2009 ho zpracovává společnost Shanghai Ranking Consultancy. V TOP 15 mají nadvládu americké univerzity, pouze na třetím, sedmém a 15. místě jsou britské univerzity (University of Cambridge, University of Oxford, University College London). 

Další články