Dnes:3°C

Zítra:3°C

Úterý 19.1. Doubravka
Menu

V Olomouci se zřítila část stěny prázdné budovy

V Olomouci se zřítila část stěny prázdné budovy

foto: HZS Olomoucký kraj

06. 01. 2021 - 08:34

Pomoc profesionálních jednotek hasičů si na několik hodin vyžádala mimořádná situace v Olomouci po zřícení části stěny neobydleného objektu v Olomouci na Mrštíkově náměstí. Oznámení prostřednictvím hovoru na linku 112 tísňového volání převzalo operační středisko v úterý 5. ledna  krátce před dvacátou hodinou. 

"V řadové zástavbě na starším, neobydleném rodinném domku došlo k destrukci jedné ze stěn, jednalo se o dům z tzv. „vepřovic“. Z důvodu vyloučení nebezpečí zasypaných osob pod sutinami velitel zásahu rozhodl o povolání kynologů pro sutinové pátrání z Jihomoravského kraje. K místu se rovněž dostavili zástupci statutárního města a také vyžádaný statik," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

"V návaznosti našich činnosti, hasiči po prvotních bezpečnostních opatření, s důrazem na bezpečnost pro ostatní obyvatele okolí, provedli několik postupů pro stabilizaci a zajištění více ohrožených budov," doplnil.

Na místě společně s jednotkou stanice Olomouc, s využitím speciální techniky pro destrukce, vybavení s výdřevou, zasahovala v součinnosti profesionální jednotka z Prostějova. Pátrání v sutinách vyloučilo možnou přítomnost zavalených, zasypaných osob. Hasiči postupně místa vykazující rizika či nebezpečí zajistili pažením a vnitřní stabilizací jištěním. Ke zranění žádných osob nedošlo.

Jednalo se o velmi náročný zásah v nepřístupném terénu, po celou dobu naší činnosti bylo nutné dodržovat maximální bezpečnostní opatření s ohledem na hrozící nebezpečí celkového zřízení poškozeného domu a tím i patrné další následky pro další domy v těsné blízkosti.

Další články