Dnes:16°C

Zítra:16°C

Sobota 1.10. Igor
Menu

Církev proti koronaviru V Olomouci vystavili ostatky svaté Pavlíny

V Olomouci vystavili ostatky svaté Pavlíny
Ostatky jsou vystaveny v katedrále svatého Václava v Olomouci

foto: Pixabay

08. 04. 2020 - 07:26

V katedrále svatého Václava v Olomouci jsou vystaveny ostatky svaté Pavlíny, patronky Olomouce a ochránkyně před morem. Církev se k tomuto kroku uchýlila v souvislosti s koronavirem. Pomodlit se u ostatků mohou věříci každý den, ale musí dodržovat bezpečnostní opatření.

„Už v minulosti se ukázalo, že přímluva svaté Pavlíny pomohla nejen Olomoučanům před zhoubnou nemocí. Chceme se k ní obracet i nyní a prosit, aby Bůh na její přímluvu dal zdraví nemocným, aby zastavil šíření epidemie koronaviru, dal svou pomoc a útěchu všem, na které tato situace a související bezpečnostní opatření těžce doléhají, a také aby posiloval všechny, kdo v této krizi pečují o nemocné i potřebné,“ řekl olomoucký pomocný biskup Josef Nuzík České televizi.

Ostatky jsou vystaveny v relikviáři na stupních hlavního oltáře katedrály a jsou dobře vidět i přes mříž mezi presbytářem a chrámovou lodí. Katedrála je otevřená a věřící do ní mohou přijít mezi sedmou ráno a sedmou večer. Musí ale dodržovat všechna aktuální opatření - dodržovat dvoumetrový odstup, mít roušku a nezdržovat se ve skupinách větších než dvou lidí, pokud nejde o rodinu.

1 komentář

Tom 08.04.2020, 21:29

Pomohla?

"Pomohla od moru..." V reálu to průvody s jejími ostatky a shromažďování lidí rapidně zhoršovaly a zabraly až karanténní opatření. Ať se klidně lidi modlí, ale každý sám doma 😉 Z historických pramenů z Olomouce: „Z počátku byla uzávěra tak přísná, že obyvatelé museli vytahovat potraviny přes hradby po provaze, později byly k tomu účelu otevřeny brány Hradská a Dolní. Špatně chápaná zbožnost den ode dne zvyšovala úmrtnost, po každém veřejném průvodu, při němž jezuité nosili ostatky sv. Pavlíny, po každé mši, na niž byly předkládány zdravým i nemocným ostatky této světice k líbání, vždy se úmrtnost zdvojnásobila. Mor se rozšiřoval také tím, že nalákáni lácí vzácného prádla či oděvů zemřelých, jež si přivlastnili jejich ošetřovatelé, opovážili se je lidé od nich kupovat. Rada, podle níž je třeba domy infikovaných osob uzavřít, nemocné opatřit ošetřovateli a potravinami, starat se o osobní lékaře a ranhojiče, konat pohřby a majetek nešťastníků spálit, vedla nakonec k tomu – poté, když všechny kláštery byly uzavřeny, nekonala se žádná veřejná mše, nikdo nesměl po zemřelém nic kupovat ani cokoliv vlastnit, nebylo povoleno žádné shromáždění ani v kostele ani na veřejných prostranstvích, také že nikdo se nesměl k druhému přiblížit na méně než čtyři kroky –, že zbytek zdravých přežil." Převzato z https://www.dzurnal.cz/index.php/2020/03/25/byli-jsme-od-5-cervna-v-exilu-kvuli-moru-postupujicimu-ve-meste-po-osm-mesicu/ Původní zdroj: Franz Georg Eberl (1753–1837) ve svých Pragmatických dějinách města Olomouce (v překladu Vladimíra Spáčila vydalo nakladatelství DANAL, 1994).

Další články