Dnes:14°C

Zítra:7°C

Pátek 26.2. Dorota
Menu

V Olomouci vznikne materiál o tom, jak zaparkovat

V Olomouci vznikne materiál o tom, jak zaparkovat
Situace s parkováním je v některých momentech opravdu nevlídná.

foto: Pavel Snášel

16. 12. 2019 - 12:00

Štvou vás problémy s parkováním na sídlištích, ale také v centru měata a na hranicích zón placeného parkování? V příštím roce se řidičům v Olomouci pravděpodobně uleví. Vznikne totiž nový posudek. Už příští rok vyjde podrobná studie pod názvem Parkovací politika města Olomouce.

 

Vytvořením moderního strategického dokumentu by mělo dojít ke zlepšení kvality života. Studie se má zabývat mobilitou ve městě ve vztrahu k potřebám obyvatel, návštěvníků města i podnikatelské sféry.

Podle primátora Miroslava Žbánka v současné době nemá město k dispozici žádný ucelený strategický materiál, který by se věnoval statické dopravě.

„Pokud již takové dokumenty existují, zpravidla jsou zaměřeny pouze na jeden konkrétní projekt bez vazby na systém jako celek. Navíc tyto dokumenty nebyly ve většině případů projednávány s veřejností, maximálně se na jejich pořízení podíleli odborníci,“ řekl Žbánek.

Velká část zmíněných dokumentů byla pořízena již před poměrně vzdálenou dobou a ty již zcela nereflektují stávající potřeby a požadavky ve městě.

„Jedním z hlavních důvodů pro pořízení parkovací politiky jsou problémy s parkováním zejména na sídlištích, která byla budována převážně v osmdesátých letech pro zcela odlišný stupeň automobilizace. Podobně je tomu v případě některých developerských projektů, kde jsou předem rozprodána všechna parkovací místa,“ řekl náměstek primátora Martin Major.

Za specifické považuje rovněž parkovací podmínky v centru města a jeho nejbližším okolí.

Pořízení nové parkovací politiky vychází z programového prohlášení Rady města Olomouce i ze schváleného strategického dokumentu Plán udržitelné městské mobility. Město se ale zároveň chce poučit ze zkušeností v Praze a Brně, aby neopakovalo stejné chyby.

„Názory lidí na parkování jsou značně polarizované. Dokument, který vznikne, bude dokumentem kompromisu. Parkovací politiku zpracuje pro celé území města externí firma. Chceme tím eliminovat určitou podjatost a možný zkreslený pohled zevnitř struktury magistrátu,“ uvedl primátor.

Pořízení strategického dokumentu včetně analytické a návrhové části zabere celý rok 2020 a přijde na jeden milion korun.

Další články