Dnes:7°C

Zítra:12°C

Sobota 22.2. Petr
Menu

Mají nehlučný provoz V ZOO si pořídili stylové elektrické multikáry

V ZOO si pořídili stylové elektrické multikáry

foto: Zoo Olomouc

23. 08. 2019 - 06:00

Starým a současně poruchovým multikárám v Zoo Olomouc odzvonilo. Nahradí je nové nehlučné elektromobily. Vozový park zahrady se rozroste o čtyřkolku, trojkolky a nákladní vozy. Převážet se bude krmivo, hnůj i zaměstnanci, samozřejmě odděleně.

Olomoucká zahrada používala multikáry od 70. let. Za tu dobu odvedly kus práce a staly se součástí každodenního provozu. „Vydržely hodně a zaměstnanci si s nimi i hodně zkusili. Nové elektromobily budou potřebovat poněkud jiné zacházení. Prozatím je jejich dobíjení řešeno prostřednictvím elektrické sítě 220 V, do budoucna k nim přibudou nejen dokovací stanice, ale i zimní garážové stání,“ uvádí ředitel zoo Radomír Habáň.

A co všechno budou nová elektrovozítka převážet? Krmivo, větve, trávu, hlínu, mrvu a také materiál potřebný k provozu jednotlivých úseků, třeba stavební či elektro materiál údržby. „Usnadní se však i samotná přeprava zaměstnanců po areálu. Běžný denní provoz bude v návaznosti na dobíjení nepochybně pokryt. Nové vozy při průměrné rychlosti 30 km/h by měly urazit cca 80 km,“ objasňuje ředitel Habáň.

Pořízení nového vozového parku si vyžádalo téměř 3,5 milionu korun. Z toho 1,9 korun bylo financováno prostřednictvím dotací Ministerstva životního prostředí.

Vlastimil Blaťák
Autor: Vlastimil Blaťák

0 komentářů

Další články