Čtvrtek 7.12. Ambrož/Benjamín
Menu

Vánoční atmosféra Vánoční trhy v Olomouci budou větší a ekologičtější

Vánoční trhy v Olomouci budou větší a ekologičtější
Pohled na trhy z radničního ochozu.

foto: Vánočnítrhy.eu

12. 11. 2019 - 15:00

Po dvaatřicet dnů a večerů bude žít centrum města atmosférou a rytmem Vánočních trhů Olomouc. Proslulé olomoucké vánoční trhy navíc letos nabídnou spoustu novinek, včetně rozšíření plochy o areál tržnice. Návštěvníky Olomouce navíc může kromě punče hřát i pocit, že trhy budou letos ekologičtější.

Vánoční trhy už tradičně zaplňují Horní a Dolní náměstí zhruba sto čtyřiceti stánky, kde lidé najdou řemeslné výrobky, voňavé a chutné produkty regionální gastronomie. Letos přibude další plocha u tržnice. Součástí sortimentu je také oblíbený punč. Právě punčem, respektive desítkami různých druhů tohoto zimního nápoje, je Olomouc proslulá a láká na své vánoční trhy tisíce návštěvníků z jiných měst od nás i ze zahraničí.

Vánoční trhy Olomouc začínají 22. listopadu a Olomoučany i turisty budou bavit až do 24. prosince. Hlavní program se odehrává na Horním náměstí. Kulturní program je připraven na dvaatřicet odpolední a večerů, postarají se o něj mimo jiné skupiny či zpěváci Fleret, YO YO Band, Poutníci, Bohuš Josef a Burma Jones, Nezmaři, Kamélie, Pavel Žalman Lohonka. Slavnostní zahájení Vánočních trhů v pátek 22. listopadu doprovodí skupiny Rock and Roll Band Marcela Woodmana a O5 a Radeček. Kromě hudby se na pódiu objeví i divadelní hry a pohádky v podání Divadla Tramtárie, Divadla NAVĚTVI a divadla eMILLIon.

Vánoční trhy jsou fenoménem.
Markéta Záleská, náměstkyně primátora

Na Horním náměstí se také mohou děti svézt na replice historického kolotoče nebo napsat či nakreslit přání do Ježíškovy pošty. Největším lákadlem Dolního náměstí je pak veřejné kluziště, otevřené zdarma až do 30. prosince, které vánočním trhům dodává jedinečnou atmosféru. Chybět tady nebude ani betlém a oblíbená Ježíškova dílnička.

„Všichni se jistě shodneme na tom, že vánoční trhy v Olomouci jsou fenoménem. A to nejen pro Olomoučany, ale také pro návštěvníky z jiných obcí, ale také zemí," uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Vánoční trhy čeká celá řada novinek

„Atraktivní novinkou letošního ročníku trhů je rozšíření plochy o prostor tržnice, kde vznikne dětská zóna. Její dominantou bude ruské, či spíše olomoucké kolo, zhruba 33 metrů vysoký kolotoč, který nabídne unikátní pohledy na vánočně laděný střed města,“ doplnila Záleská. Novinka se na místě objeví až se začátkem adventu. V dětské zóně u tržnice bude také historická tramvaj a vláček pro děti.

„Z mého pohledu je velmi zajímavou novinkou také mnohem výraznější důraz na ekologický rozměr akce,“ komentuje vánoční trhy primátor Miroslav Žbánek. Návštěvníci totiž letos dostanou veškerý punč výhradně ve vratných nebo recyklovatelných nádobách. První novinkou jsou zálohované keramické hrníčky. Po vrácení na centrálním sběrovém místě ve stánku na Dolním náměstí projdou hrníčky nově pořízenou mycí linkou a budou k dispozici dalším hostům trhů. Kdo si bude chtít z trhů odnést suvenýr, hrníček si samozřejmě může ponechat.

Ani ti, kdo upřednostní jednorázové kelímky, nebudou zatěžovat životní prostředí, o což se postará druhá ekologická novinka. Kelímky nebudou z plastu, ale ze speciální stoprocentně recyklovatelné směsi papíru a vosku, pořadatelé navíc pro použité kelímky pořídí i lis, aby odpad zabíral co nejméně místa. Ve spolupráci s Technickými službami města Olomouce pořadatelé připraví také kontejnery a koše na tříděný odpad.

Úroveň trhů zlepší i další novinky, jako například nový mobiliář, slavnostní osvětlení, nové stánky i vylepšené pódium a také speciální Vánoční noviny.  

O Vánoční trhy Olomouc je velký zájem mezi turisty z České republiky i z dalších zemí Evropy. Pobytové adventní balíčky, které nabízejí návštěvníkům města kombinaci vánočních trhů a ubytování v některém hotelu, patří k nejoblíbenějším. Využívají je i slovenští, polští a rakouští turisté. Do Olomouce míří zájezdy nejen z těchto zemí, ale například i ze Slovinska. Letos se poprvé na zdejší vánoční trhy vypraví cíleně také zájezdy z Francie.

Program na Horním náměstí končí půlnoční bohoslužbou 24. prosince (22:00), ovšem kluziště, kolotoč a omezený počet stánků budou v provozu až do konce roku.

Další články