Zde může být vaše reklama.

Také výročí J. G. Mendela Vědci na akademických dožínkách oslaví konec sklizně

Vědci na akademických dožínkách oslaví konec sklizně

foto: upol.cz

14. 09. 2022 - 15:57

Výsledky práce vědců z katedry chemické biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (PřF UP) zaměřené na zlepšení výnosů a zvýšení odolnosti zemědělských plodin vůči stresu představí druhý ročník akademických dožínek, kterými ve čtvrtek 15. září ožije areál Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci-Holici. Pro návštěvníky z řad akademické obce a spolupracujících firem bude připravena také ukázka unikátní techniky včetně speciálního dronu pro monitorování lánů s obilím či téměř robotického kombajnu, pomocí kterého vědci sklízí plodiny z experimentálních polí v univerzitním areálu v Olomouci-Holici.

„Letošní akademické dožínky budou ve znamení klíčových témat současnosti, mezi která patří udržitelné zemědělství, ekologické způsoby pěstování a zvýšení produkce obilovin s použitím malého množství moderních regulačních hnojiv. Dožínky jsou dobrou příležitostí, jak nové technologie představit populární formou akademické veřejnosti,“ uvedla vedoucí katedry chemické biologie přírodovědecké fakulty Lucie Plíhalová. Odborníci z této katedry na polích v Olomouci-Holici pěstují pšenici, ječmen nebo řepku. Na těchto klíčových zemědělských plodinách průběžně zkoumají vliv nových regulátorů růstu na výnos.

Experti sledují také například odolnost užitkových rostlin proti stresu způsobenému klimatickou změnou, která může v budoucnu negativně ovlivnit výnosy a kvalitu zemědělských plodin. Vědci při měřeních a analýzách získaných údajů spolupracují s Laboratoří růstových regulátorů přírodovědecké fakulty a mnoha zahraničními pracovišti včetně univerzit a výzkumných institucí v Rakousku, Švédsku nebo Spojených státech amerických.

Letošní úroda ječmene a pšenice byla podle Lucie Plíhalové velmi dobrá. Obilí na experimentálních polích v době žní fotograficky zvěčnil proděkan přírodovědecké fakulty Ota Blahoušek. Je rovněž autorem videa, které návštěvníky na chvíli vrátí zpět do letních měsíců, kdy zkušený experimentální tým z katedry chemické biologie tyto plodiny sklízel.

„Součástí dožínkového programu bude také prezentace výsledků šlechtění a ošetření plodin na experimentálních plochách. Letos naše pole nasnímal i unikátní dron s laserovým scannerem pro hodnocení dat růstu polních porostů,“ dodala Lucie Plíhalová. Kromě dronu budou na dožínkové slavnosti vystaveny maloparcelní kombajny Hege 160 a Wintersteiger Delta. Předvede se také secí stroj Haldrup SB-25 či traktor Kubota M6040. 

Na oslavách konce letošní sklizně nebude vedle představení práce vědců chybět ani slavnostní předání dožínkového věnce. Součástí akademických dožínek bude zasazení stromu z čeledi bobovitých k uctění 200. výročí narození J. G. Mendela, který položil základy oboru genetiky a v Olomouci v letech 1840–1843 studoval. Strom zasadí děkan PřF UP Martin Kubala. Folklorní atmosféru dožínkové slavnosti připomene obilné občerstvení, koláčky a palačinky. Návštěvníci budou moci ochutnat také Mendelovu hrachovou polévku nebo hrachové klobásy.

Univerzita Palackého hospodaří na maloparcelních polích v Olomouci-Holici, která slouží k základnímu i aplikovanému výzkumu, od roku 2012; v současnosti jsou ve správě katedry chemické biologie. Ve spolupráci s Laboratoří růstových regulátorů, společným pracovištěm Ústavu experimentální botaniky AV ČR a PřF UP, se zaměřuje nejen na pěstování užitkových rostlin a vývoj přípravků k regulaci jejich růstu, ale také například na výzkum udržitelného zemědělství, biologického stárnutí, fotosyntézy a zvýšení tolerance plodin proti suchu v období klimatické změny.

Další články