Čtvrtek 7.12. Ambrož/Benjamín
Menu

Přerovskou Lagunu čeká šetrně odbahnění, bahno se rozpustí

Přerovskou Lagunu čeká šetrně odbahnění, bahno se rozpustí
Přerovská Laguna je součástí odpočinkové zóny města.

foto: Přerov

01. 12. 2019 - 09:00

Přerovská Laguna se po letech dočká rozsáhlého vyčištění. Ovšem žádné bagry u toho nečekejte, tentokrát se lidé z magistrátu rozhodli pro šetrnější variantu. Letité nánosy bahna zlikviduje speciální bakteriální směs. Jde o přípravek, díky kterému se bahno rozpadne. Zastaví se hnilobný proces, sníží se množství sinic i zelených řas. A co je důležité, zvýší se koncentrace kyslíku.

„Přípravek, který je prostý chemie, vyzkoušeli letos na městském rybníce naši rybáři – a s výsledkem byli spokojeni, neboť došlo ke snížení vrstvy bahna o 11 centimetrů. Proto jsme se rozhodli stejnou metodu využít i na Laguně,“ uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Město bude stát odbahnění plochy o rozloze 2, 75 hektarů 288 tisíc korun.

Laguna, která je součástí odpočinkové zóny Přerova, je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Na začátku osmdesátých let minulého století patřila tato vodní plocha k vyhledávaným místům k letní rekreaci, ovšem později – právě kvůli nánosům bahna – se sem Přerované přestávali chodit koupat.  Po povodni v roce 1997 se situace ještě zhoršila, bahna tam bylo tolik, že by se v něm „ztratilo“ malé dítě.

„Na podzim roku 2008 jsme přistoupili k odbahnění sacím bagrem. Trvalo to šest týdnů, bylo tam 90 centimetrů bahna a odbahnění tehdy přišlo na 3 a půl milionu korun,“ vzpomněl Pavel Gala z přerovského magistrátu. Jenže bagrování se neukázalo jako ten nejlepší způsob likvidace – kromě finanční náročnosti byl problém i s odvozem, uskladňováním a likvidací mnoha tun bahna. Bagrování se navíc muselo provádět v době, kdy hrozilo co nejmenší ohrožení živočichů, kteří ve vodě žijí – především pak škeble rybničné. Proto se radní tento týden rozhodli upřednostnit aplikaci speciální směsi, která rozloží usazeniny na vodu a oxid uhličitý, který se následně vyvětrá do ovzduší – a hlavně je tato metoda šetrná k vodním organismům.

„Odbahněním Laguny se vytvoří lepší životaschopné podmínky pro chov ryb, a také si od tohoto kroku slibujeme, že se plocha stane vhodnější ke koupání,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský. S aplikací přípravku se začne koncem dubna roku 2020, v říjnu by už měli zástupci města vědět, kolik centimetrů bahna se podařilo zlikvidovat.  Samotné práce nebudou pro nikoho omezující – ani pro rekreanty ani pro rybáře. 

Další články