Zde může být vaše reklama.

Památkově chráněný Zámek Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova je v novém

Zámek Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova je v novém

foto: olkraj.cz

21. 09. 2022 - 11:00

Náročná rekonstrukce vnitřních prostor Domova Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova za desítky miliónů korun je u konce. Třetí a poslední etapa se týkala modernizace památkově chráněné zámecké budovy. Její slavnostní otevření se uskutečnilo v úterý 20. září.

„Každý z nás se jednou dostane do bodu, kdy bude muset přemýšlet nad tím, jak a kde prožije svůj podzim života. Proto mám radost, že se v Pavlovicích povedlo domov pro seniory kompletně opravit. Pro Olomoucký kraj jde o celkovou investici v řádech desítek miliónů korun. Za mě má obrovský smysl, každý z nás si přece zaslouží důstojné stáří,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

V budově Zámku se u pokojů podařilo vybudovat hygienické zázemí a současně se upravila i kapacita jednotlivých pokojů. Nově je tak v budově osm dvoulůžkových a šest jednolůžkových pokojů. „Z toho, že máme opravené všechny vnitřní prostory, máme opravdu velkou radost. Čekali jsme na to dlouhých třicet let. Rekonstrukce byla náročná, protože všechny tři etapy na sebe navazovaly, ale stálo to za to,“ uvedla ředitelka zařízení Eva Machová.

Olomoucký kraj projekt na revitalizaci vnitřních prostor všech budov zahájil v roce 2018. Jako první prošla modernizací v roce 2019 budova Eliška, hejtmanství hradilo celkové náklady ve výši 26,8 miliónu korun ze svého rozpočtu. V letech 2020 a 2021 se opravoval interiér budovy Marie a celkové náklady ukrojily z rozpočtu kraje 34,15 miliónu korun. Rekonstrukce budovy Zámek odstartovala v loňském roce, práce skončily začátkem letošního září. Náklady na poslední etapu jsou 30,6 miliónu korun, dotace Ministerstva práce a sociálních věcí pak činí 21,9 miliónů korun.

„Hlavním cílem modernizace bylo zlepšení životních podmínek obyvatel domova. Díky rekonstrukci přibylo sociálních zařízení a proměnila se i dispozice pokojů, ve kterých je víc místa. Doufám, že to vše jim nabídne příjemnější život,“ doplnil náměstek hejtmana Ivo Slavotínek.

Další články