Zde může být vaše reklama.

Prostějovská hvězdárna slaví, zdobí ji obří mural

Prostějovská hvězdárna slaví, zdobí ji obří mural

foto: Hvězdárna Prostějov

27. 08. 2021 - 17:39

Do pestrobarevného kabátku složeného z astronomických výjevů, se postupně celý týden převléká jedna ze stěn budovy Hvězdárny v prostějovských Kolářových sadech. Děje se tak u příležitosti šedesátého výročí od jejího otevření veřejnosti. Autorem velkoplošné malby je italský výtvarník Patrizio Anastasi. Ten tvoří mural za hranicemi své vlasti vůbec poprvé, akce je součástí Street Art Festivalu Olomouc. 

Rok 2021 je pro prostějovskou hvězdárnu výjimečný. Připomíná si totiž šedesát let od svého otevření, které připadalo na 12. dubna 1961.

„Během uplynulých šedesáti let se hvězdárna stala běžnou součástí života Prostějovanů, je přirozeným centrem Kolářových sadů. Denně okolo ní projdou stovky lidí. I proto jsem ráda, že se nám podařila navázat spolupráce se Street Art Festivalem, díky kterému hvězdárnu ozdobí neotřelé, moderní umělecké dílo. Je složené z jednotlivých obrazových fragmentů, díky kterým je na stěně stále co objevovat. Celek ale působí velmi kompaktně a příjemně. Věřím, že Prostějovany zaujme,“ uvedla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově, které Hvězdárnu spravuje. 

Street art poprvé mimo Olomouc

Street Art Festival byl doposud známý hlavně obyvatelům Olomouce, v tamních ulicích se odehrává už čtrnáctým rokem. Mural, tedy velkoplošná malba na stěnu, však letos vůbec poprvé ozdobí veřejný prostor i mimo krajské město.

„U příležitosti letošního jubilea nás Hvězdárna Prostějov oslovila a nabídla nám plochu pro vytvoření uměleckého díla. Velmi nás to oslovilo, nejen proto, že díky této události poprvé překračujeme hranici okresu Olomouc,“ sdělila organizátorka festivalu Romana Junkerová. Vysvětlila, že vhodného umělce pro stěnu budovy hledali formou otevřeného opencallu, na který se mohli přihlásit umělci z tuzemska i zahraničí.

„Porota vybírala z desítky návrhů, nakonec zvítězila skica od italského umělce Patrizia Anastasi. Jde o čtyřiatřicetiletého výtvarníka, rodáka z Říma, který má specifický „bruselský“ rukopis vycházející z oblastí grafického designu a ilustrace,“ dodala Romana Junkerová.

Výtvarník Patrizio Anastasi poprvé tvoří velkoplošnou malbu za hranicemi své země, poprvé navštívil i Českou republiku.

„Rozhodl jsem se téma zpracovat pomocí jednoduchých tvarů a ponechat lidem prostor pro představivost. V obraze najdou například raketu, některé planety, měsíc. Použil jsem základní barvy, jako je modrá, červená, žlutá a fialová,“ popsal práci Patrizio Anastasi. Téma je to pro něj zajímavé i proto, že má astronomii rád.

„Když jsem byl dítě, miloval jsem astronomii, hvězdy a astronauty. Bylo pro mě velmi zajímavé podívat se dovnitř hvězdárny,“ dodal výtvarník.

Další články