Zde může být vaše reklama.

KRÁSNÍ I JEDOVATÍ Žáby, ještěrky, hadi a obří kobylky: nová expozice v Zoo Olomouc!

Žáby, ještěrky, hadi a obří kobylky: nová expozice v Zoo Olomouc!

foto: Zoo Olomouc

25. 05. 2023 - 12:23

Olomoucká zoo potěší milovníky exotických terarijních zvířat. U východu ze zahrady teď otevřela úplně novou expozici se spoustou zajímavých a velmi exotických živočichů. Můžete tu potkat třeba brazilské nebo coloradské žáby a mnohé další tvory.

I když tady teraristika nikdy nebyla hlavní doménou, díky růstu zájmu veřejnosti o toto chovatelské odvětví se začala se měnit i situace v zoologické zahradě. Přibývají proto expozice s plazy, obojživelníky i různými bezobratlými. Tou nejnovější, a zároveň pomyslným rozloučením s návštěvníkem, je kolekce celkem devíti nádrží nacházející se v prostorách východu ze zoo.

„Díky navázané spolupráci se značkou Repti Planet, která nám velmi ochotně poskytla terária a vybavení, jsme v tomto roce mohli otevřít další terarijní expozici. Věříme, že návštěvníkům udělá při odchodu ze zoo radost pohled na zarostlé nádrže i s jejich novými obyvateli,“ říká šéf vzdělávání a dlouholetý terarista Pavel Javůrek.

A jací tvorové nová terária obývají? „Potkáte se zde například se čtyřmi druhy žab – ropuchou colorádskou, pipou brazilskou, rákosničkami či létavkami, nechybí ani plazi jako užovky ostronosé, blavor žlutý, felsumy, gekoni obrovští a jeden druh rovnokřídlého hmyzu-obří kobylka Siliquofera grandis z Nové Guinee. To, co tu nyní vidíme, by ale nevzniklo bez přičinění celého kolektivu našich teraristů a pracovníků údržby,“

Terarijní expozice bývaly zprvu v Zoo Olomouc velmi skromné a na okraji zájmu. Původně šlo jen o dvě nádrže se želvami, Druhou terarijní expozicí v zoo bylo vivárium postavené v roce 1966 pro krokodýly, leguány a jiné plazy, kteří byli darovaní přímo z Kuby. K dalšímu rozvoji teraristiky došlo až v roce 1979, kdy přibyly čtyři nádrže v Pavilonu šelem. O opravdovém rozmachu můžeme mluvit až kolem roku 1992, v té době ošetřovatel Milan Kořínek začal budovat místo původních nádrží celkem 13 terárií různých velikostí, včetně jedné větší s krokodýly čelnatými. V té době se také začali plazi v olomoucké zoo poprvé rozmnožovat. Za několik let ale začala stavba akvária pro žraloky a v roce 2003 byla proto původní expozice od šelem přesunuta do Pavilonu žiraf. V Pavilonu šelem z téhož důvodu vzniklo v roce 2001 nové velké akvaterárium pro krokodýly. V roce 2004 ještě zprovoznili čtyři menší terária v Jihoamerickém pavilonu. S nově otevřeným Pavilonem Kalahari přibylo v roce 2018 dalších devět nádrží. V covidovém roce 2020 přibylo dalších sedm středně velkých terárií, dvě insektária a jedna velká nádrž ve stávající expoziční části Pavilonu žiraf. V roce 2022 do téže místnosti umístili další insektárium a terárium pro korálovky.

Aktuálně tak návštěvník i s nově otevřenou expozicí ve východu potká v areálu celkem 46 terárií, která obývají různé druhy plazů, obojživelníků či bezobratlých. 

Jedovatí obyvatelé zoo

Zoo Olomouc nechová příliš mnoho jedovatých živočichů, ve zdejších teráriích ale přeci jen některé takové tvory najdeme. Například korovec jedovatý je jedním z mála ještěrů na světě, kteří disponují skutečně nebezpečným jedem. Žije v suchých pouštních oblastech na jihu USA a v Sonorské poušti v mexiku. Jedem usmrcuje malé savce, žáby, ptáky, ještěrky či hmyz. Jeho jed z dolních čelistí je neurotoxický a způsobuje velké bolesti, otok, slabost a snížení krevního tlaku. Za normálních okolností ale není pro zdravého dospělého člověka smrtelný. Novým obyvatelem terárií je ropucha coloradská. I ta žije v Mexiku a jihozápadě USA. Její kůže produkuje jed, který obsahuje halucinogenní tryptaminy. Z popkultury dobře známe i zneužívání tohoto jedu pro záměrné vyvolávání změněných stavů vědomí.

Další články