Dnes:-2°C

Zítra:3°C

Úterý 18.1. Vladislav
Menu

Noc kostelů: V arcidiecézi se letos návštěvníkům otevře 192 objektů

Noc kostelů: V arcidiecézi se letos  návštěvníkům otevře 192 objektů

08. 06. 2017 - 00:00

Pozor, jedná se o článek staršího data a pod předchozím vydavatelem novin. Uvedené informace již nemusí být aktuální.

Do Noci kostelů, která letos připadá na 9. června a jejímž cílem je otevřít kostel netradičním způsobem a pro všechny lidi, tedy i pro ty, kteří by do něj jinak nepřišli, se v olomoucké arcidiecézi zapojí deset církví a otevřeno bude celkem 192 kostelů, kaplí a modliteben.

banner tour

V okrese Olomouc naleznou návštěvníci dveře otevřené u 44 kostelů v 16 městech a obcích: v Olomouci, Šternberku a Uničově, dále v Dolanech, Domašově nad Bystřicí, Hněvotíně, Horce nad Moravou, Cholině, Mladějovicích, Senici na Hané, Slatinicích, Štarnově, Tršicích, Ústíně, Velkém Újezdě a Vilémově. Jen v samotné Olomouci to bude celkem 26 otevřených objektů. V katedrále sv. Václava začíná program již v 16.00 a nabídne akce pro menší děti, po celý večer je zároveň možné si kostel prohlédnout s výkladem průvodce a v nabídce je i koncert a komponovaný pořad slova a hudby. Slavnostní zahájení Noci kostelů ve městě Olomouci se uksuteční v Husově sboru od 18.00 za účasti představitelů místní samosprávy, zástupců pořádajících církví a dalších hostů, olomoucké arcibiskupství bude zastupovat arcibiskup Jan Graubner. Komentovaná prohlídka kostela sv. Michala začíná v 18.00, 20.00 a 22.00, v mezičase si lze prohlédnout bohoslužebné předměty nebo se zaposlouchat do varhanního koncertu (21.00).  Poutníci však o Noci kostelů nejsou odkázáni jen na centrum Olomouce, vydat se mohou i do dalších městských částí – do Hejčína a Nových Sadů, na Novou Ulici nebo na Svatý Kopeček. V okrese Prostějov bude o Noci kostelů možné zavítat do 6 kostelů, kaplí či modliteben, které se otevřou v Klenovicích na Hané, Kostelci na Hané, Mostkovicích, Nezamyslicích, Plumlově a Víceměřicích. Fanfáry z věže v podání žesťového kvarteta a zvonění zvonů zahájí v rámci Noci kostelů v 19.00 prohlídky kostela sv. Jakuba v Kostelci na Hané. Na programu je zde mimo jiné koncert žáků místní ZUŠ (16.00), koncert prostějovské scholy Dejme toMu (19.30) nebo ztišení v záři svíček (21.00).
Z okresu Přerov se do Noci kostelů zapojí 14 kostelů a kaplí v Přerově, Hranicích, Lipníku nad Bečvou, Jindřichově, Paršovicích, Troubkách a Týně nad Bečvou. V okresním městě to bude 5 objektů. V kostele sv. Michala na Šířavě si lze poslechnout koncert skupiny Boží Bang (19.15) nebo se seznámit s historií stavby (20.45). Kostel sv. Marie Magdalény v Předmostí zase zve na „příběh Máří Magdalény slovem, zpěvem, tancem“ (19.00) nebo na povídání o liturgických předmětech a oděvech (19.45). A v hranickém kostele Stětí sv. Jana Křtitele je mezi 20. a 21. hodinou připravena „Cesta manželů“, při které budou páry plnit drobné úkoly a při jejich plnění doputují do kostela Narození Panny Marie.
Celkem 21 kostelů a kaplí se otevře ve 14 městech a obcích okresu Šumperk. Vedle okresního města jsou to dále Loštice, Štíty a Zábřeh, z obcí pak Bohdíkov, Hrabová, Lesnice, Libina, Moravičany, Postřelmov, Rapotín, Rohle, Ruda nad Moravou a Svébohov. Kostel sv. Matouše v Postřelmově se mimo jiné zaměří na židovství: v 18.00 nabídne besedu o životních příbězích a osudech šumperské židovské komunity a od 20.30 pak koncert šumperského pěveckého souboru Avonotaj, který se věnuje interpretaci židovské hudby.
-age-

Další články