Zde může být vaše reklama.

Achillovy paty Olomouce Problém s chytrými koši

Problém s chytrými koši
Chytrý koš na Třídě Svobody.

foto: Lukáš Blokša

09. 11. 2019 - 20:00

Olomouc chce být smart městem, chce být chytrá. Proto se v poslední době pořizují samé chytré věci, od laviček, které díky solárnímu panelu dokáží nabíjet mobily a poskytovat wi-fi připojení, přes mobilní aplikaci, která má lidem usnadnit život, až po chytré koše, které jsou v Olomouci na zkoušku od června do konce roku.

Bohužel to, že nakoupíte „chytré“ věci, ještě neznamená, že město uděláte chytřejším. A už vůbec ne, že uděláte chytřejší jeho obyvatele. Čímž samozřejmě nechci generalizovat, ale vzhledem k tomu, jak ony smart koše po několika měsících používání vypadají, se najde dostatečné množství individuí, které jednoduše mají potřebu ničit, co vidí. Koš na třídě Svobody ještě nevypadá tak hrozně, ale viděli už jste koš u hlavního nádraží? Rozbitý, částečně počmáraný, ze začátku na něm byly i tečky přesně tam, kde si lidé řekli, že típnou svou cigaretu. Dneska už je tam „vypálená“ čára.

A taky mám ještě jedno malé upozornění. To, že je koš chytrý, ještě neznamená, že si dokáže sebrat odpadky, které hodíte kolem něj. To se naštěstí v poslední době už moc neděje, nebo to vypadá podobně, jako u „hloupých“ košů, ale když byly tyto koše novinka, stávalo se to běžně. A při každém projití kolem mě napadalo: „Hm, tak takhle ty koše chytré asi nebudou, že?“ A měl jsem pravdu, nejsou.

Během minulých dílů Achillových pat jsem se snažil dát vždy nějakou radu těm, kteří s problémem mohli něco udělat, protože se v zásadě vždy jednalo o některou z olomouckých institucí. V tomto případě je to tedy nejspíš apel na všechny Olomoučany. Ti, kterých se to podle jejich nejlepšího vědomí a svědomí netýká, prominou. Pokud chcete používat chytré koše, zkuste se na chvíli sami zamyslet.

Každopádně, teď je tady ještě v rámci zkoušky budeme do konce roku mít a pak se uvidí, zda zůstanou na svém místě, případně se pořídí další, nebo se Olomouc vrátí na všech místech ke starým, dobrým, „hloupým“ košům.

V minulých dílech pravidelného seriálu o problémech Olomouce, které se moc neřeší, jsem psal o schodech mezi parkem a Konviktem, tramvajové trati na Hrdinech a problémech s bezdomovci.

Další články