Zde může být vaše reklama.

ROZHOVOR Zoo Olomouc: Záleží nám na tom, aby se u nás návštěvníci cítili dobře

Zoo Olomouc: Záleží nám na tom, aby se u nás návštěvníci cítili dobře

foto: Daniel Schulz

07. 05. 2024 - 09:54

Dlouhodobě je Zoo Olomouc v rámci Olomouckého kraje hlavním turistickým tahákem a nejčastějším cílem výletníků. V rámci České republiky patří a vždy patřila mezi pět či šest nejlepších a nejoblíbenějších zoologických zahrad. Jak se chystá na letní sezónu a co zde lidé mohou vidět? Povídáme si s dlouholetou tiskovou mluvčí Zoo Olomouc Ivetou Gronskou.

Poslední zprávy ze zoo říkají, že během Velikonoc dorazil rekordní počet návštěvníků. Věříte, že takto úspěšné bude i léto?

Vždy věřím v dobré zprávy, takže ano. Každý den v zoo je však neopakovatelný. Návštěvníci vyhledávají teplejší dny a určité hodiny. Někteří naopak vítají takové, v nichž se zahrada ztiší a pobyt ve společnosti zvířat se stává spíše komorním zážitkem, ať už v zimních měsících, ranních, či večerních hodinách. Rekordní počty návštěvníků nás v pravdě těší, nicméně záleží nám převážně na tom, aby se zde lidé cítili dobře. Zítřek ještě nikdy nebyl, necháme se létem tedy překvapit.

Jaká bude Zoo Olomouc v hlavní letní sezóně z pohledu návštěvníka? Budou v areálu ještě probíhat nějaké rekonstrukce?

Děláme se stavebními firmami vše pro to, aby v letních měsících prošel návštěvník zoologickou zahradou bez omezení. Obchůzková trasa by měla být dokončovacími pracemi na inženýrských sítí nedotčená. Sítě, přiznejme si, nejsou pro lidi atraktivním počinem, nevypadají jako nový pavilon, jenže bez nich by se žádný nový pavilon vystavět nemohl. Při jejich budování je tedy třeba vidět budoucí rozvoj zahrady v horizontu více let.

Obří voliéra nedaleko pavilonu opic prochází obnovou, kdy se do ní vrátí opeřenci?

V této voliéře jsme postupně vyměnili pletiva, natřela se konstrukce a vytvořila se skála v podobě imitace čedičových varhan. Navíc jsme provedli zabezpečení elektrickými ohradníky. Vzhledem k tomu, že voliéra má být pro návštěvníky průchozí, dá se říci, že se návštěvníkům i fotografům otevřela a vznikla nová vyhlídka s pohledem na vodní kaskádu. Pro ptáky, pocházející z jižnějších oblastí se dokončuje zimoviště přímo v expoziční části voliéry tak, aby už nemuselo v rámci jejich zazimování docházet k odchytu a transportům. V poslední fázi se voliéra osází novou zelení a ptáci se do ní vrátí pravděpodobně v průběhu podzimního období.

Chystá zoo v příštích měsících pořízení nějakého nového druhu zvířat?

Na ploše 42 hektarů dnes chová Zoo Olomouc 1828 jedinců ve 387 druzích, což je kolekce zvířat tak velká a rozmanitá, že si v ní podle našeho názoru každý najde k pozorování životních projevů právě to své. Prozatím o konkrétním novém druhu neuvažujeme, což však na druhou stranu neznamená, že o nějaký další zahradu nerozšíříme.

Projekt safari čeká ještě nějaká další část, nebo je už dokončený?

Počínaje rokem 2012 začala zoo s postupnou přestavbou rozlehlého areálu zahrady do podoby safari. Návštěvníci se přibližují zvířatům a zvířata přírodě, neboť se pohybují v rámci takzvaných zoogeografických zón Euroasie, Severní Ameriky, Afriky, Austrálie a Arktidy. Zvířata tím získala větší prostor a prostředí, ve kterém se mohou projevovat v rámci soužití s ostatními zvířaty tak, jak jim je dáno. Dne 29. července 2013 vyjel safarivláček poprvé. Dnes už brázdí cestu napříč kontinenty a projíždí i prvním vlčím safari v České republice. Safari je tedy v tuto chvíli projektem dokončeným.

V olomoucké zoo jsou už řadu let velmi populární mořská akvária. Nemáte v plánu i v delším časovém horizontu jejich rozšíření?

Ano, máme. Rozšíření se bude týkat současné expozice akvárií v Pavilonu šelem. Ba co víc. Právě vznikající vzdělávací centrum Loděnka počítá se zcela novým akváriem. Kdo se v něm zabydlí, to si prozatím necháváme coby překvapení.

U výběhů oryxů a klokanů jsou viděl klece. Jsou tam nastražené kvůli příliš svobodymilovným psounům?

Psouni jsou volnomyšlenkáři. Trvalý pobyt jsme jim sice zřídili ve výběhu klokanů, nicméně za léta strávená v zahradě vybudovali nespočet kontaktních adres. Klícky jsou ale ve výběhu umístěny z důvodu plánovaného transportu některých jedinců do jiných zoologických zahrad.

Olomoučané vědí, že v době svátků za krásného počasí nastává v okolí zoo dopravní kalamita. Pomohlo nějak zavedení parkovného a rozmístění digitálních informačních tabulí?

Pomohlo to v tom, že lidé mohou v čase zamýšleného odjezdu do zoo zjistit aktuální obsazenost parkovišť. Nicméně v návštěvnicky exponovaných dnech se až k zoologické zahradě motoristé opravdu nedostanou, pokud je kapacita parkovacích míst vyčerpána.

V Zoo Olomouc pracujete už řadu let, návštěvníkům představujete živočichy při komentovaném krmení. Můžete říct, které ze zvířat je vám osobně nejbližší?

Každé zvíře je přírodní unikát, neopakovatelné, jedinečné, zajímavé. A přesně tak je vnímám. Zvířata jsou součástí přírody, kterou je potřeba nejen obdivovat, ale především chránit. Poskytnout jednomu pozornost a druhé opomíjet bych nepovažovala za správné.

A baví vás olomoucká zoo i po letech?

Zvířata jsou společnost s velkou zárukou. A pak…Kdo má kancelář 42 ha velkou, a ještě v ní najde zvířata celého světa, která může kdykoliv pozorovat a vnímat jejich přítomnost? Na marketingovém oddělení pracují kolegové, s nimiž tvoříme po těch letech už takové pomyslné manželství bez hádek a krizí, jsme k sobě laskaví a ohleduplní, záleží nám na výsledku, což je dar. Práce v zahradě je velmi pestrá, za vztahy s novináři zůstávám nadmíru vděčná, za spokojené návštěvníky, pro které připravujeme nejrůznější akce, taktéž. Navíc i při práci v zoo smím pobývat ve svém domovském prostředí umění, hudby, tvorby. A když vše spojíte s důvěrou vedení zoo, podporou zřizovatele, nemůžete zůstat na pochybách, zda taková práce člověka baví, zda v ní je rád.

Další články