Zde může být vaše reklama.

Čtením jmen vraceli Olomoučané oběti holokaustu do života

Čtením jmen vraceli Olomoučané oběti holokaustu do života

03. 05. 2019 - 06:00

Vzpomínkový den Jom Ha Šoa, kterým si v Izraeli už od roku 1951 připomínají miliony obětí nacistického holokaustu, uctila ve čtvrtek i Olomouc.

„Nepřipomínáme si jen nevinné oběti iracionálního strachu a z něj pramenící nenávisti, která se stala státní doktrínou. Oběti, z nichž většina přestala doufat v lidskost a humanitu svých občanů a sousedí a tváři v tvář plynovým komorám byli nakonec zavražděni,“ řekl před samotným čtením jmen Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí. „Seznam jmen, z něhož čteme, připomíná oběti, které žily tady v Olomouci. Byli to naši spoluobčané. Je to důstojný způsob jak si připomenout, že tady žili, protože většina z nich nemá ani náhrobní kameny.“

Záštitu nad pietní akcí převzal primátor Olomouce Mirek Žbánek, který se i s náměstky Matoušem Pelikánem, Pavlem Hekelou a Evou Kolářovou do čtení jmen zapojil. Také primátor před čtením připomněl význam této ojedinělé akce. „Známe čísla o počtech obětí holokaustu. Čísla jsou ale chladná a bezejmenná,“ uvedl Mirek Žbánek. „Jsem proto vděčný za ústřední myšlenku této veřejné vzpomínky. Každý jeden zavražděný muž, žena a dítě měli svá jména, své velké i malé touhy, a především své právo na život. Toto vše jim nacističtí vrazi upírali tak, že jim ta jména vzali a nahradili je číslem. Proto jim tato jména dnes symbolicky vracíme. Pokusme se tedy čtením jmen obětí holokaustu vrátit ztracené lidské bytosti zpět mezi nás, do našich srdcí a vědomí.“

Následovalo několikahodinové předčítání jmen žen, mužů a dětí, kterým nacističtí fanatici ve jménu blouznivých rasových teorií upírali právo na život i jméno.

Další články