Zde může být vaše reklama.

Připomínka revoluce V muzeu vědy odstartovala akce Pevnost demokracie

V muzeu vědy odstartovala akce Pevnost demokracie

foto: Pevnost poznání

19. 10. 2019 - 12:00

Demokracie, monarchie, diktatura, anarchie. Čím se liší? Jak se vytvářely a měnily v dějinách? Proč je pro národ důležité tato slova znát? Na otázky odpoví program Pevnost demokracie!, který se koná ode dneška do 17. listopadu v Pevnosti poznání. Tým interaktivního centra Univerzity Palackého v Olomouci připravil aktivity pro celou rodinu. Těšit se mohou na netradiční práci s historickými prameny, hraní deskových her i tematický workshop.

Návštěvníci se formou hry seznámí s nejvýznamnějšími dokumenty, které ve své době posouvaly zdánlivé hranice nemožného, tedy svobody. Budou se moci zapojit do stavby protestní zdi, organizaci plakátové kampaně nebo si na psacím stroji vyzkouší roli estébáka a dají dohromady hodnocení disidenta z pohledu totalitní moci. Zájemci si mohou také zahrát deskové hry jako Fronta nebo Jak to tenkrát bylo?  V expozici Věda v pevnosti bude prezentace nového komiksu Trikolora, který ukazuje události sametové revoluce očima mladých teenagerů. Autorem je Martin Šinkovský a výtvarník Petr Novák známý jako Ticho762.

„Lidé se seznámí s formami vlád a budou na mapě světa určovat, jaké je dnes rozložení těchto forem oproti historii. Načtou si známé i neznámé citáty týkající se politiky a sami si určí, se kterým se nejvíc ztotožňují“, lákal na program historik Tomáš Arnold. Učitelé si také mohou pro své žáky objednat speciální výukový program nazvaný Demokracie nebo totalita? Tento program se 9., 10., 16. a 17. listopadu promění na workshop pro zájemce nad 15 let.

„Workshop rozvine kritické myšlení a donutí zamyslet se nad událostmi minulého století poněkud jinou formou, než na jakou jsme zvyklí ze školních lavic. Hlavním cílem programu bude pochopit rozdíly mezi pojmy demokracie a totalita a porozumět principům, na kterých oba tyto směry stojí. Během 60 minut účastníci analyzují textové a filmové ukázky, které je provedou těmi nejzásadnějšími okamžiky minulého století,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal. Doplnil, že svoboda podle něj není samozřejmostí.  „A proto je důležité, zejména pro mladou generaci, konfrontovat se s přízraky totalitní doby. Sám jsem totalitu v naší zemi nezažil a o to těžší je představovat si zlo, které režim páchal. Právě proto přinášíme workshopy a výukové programy, které účastníky doslova vtáhnou do temného období, aby si následně uvědomili jak cenná je naše svoboda.“

Tematickou akci doprovází originální vizuál, který vytvořil autor programu Pevnost demokracie! Tomáš Arnold.  „Aktivity v expozici jsou cílené hlavně na mladší návštěvníky. Plakát je tedy spíše hravý, než děsivý a o to víc i optimistický. Bílý deštník samozřejmě reprezentuje stěny naší pevnosti, pevnosti demokracie. Materiál, který nás takto kryje před deštěm tanků – totality, je tenký a křehký. Deštník demokracie chrání nás, ale i my ho musíme chránit a hlavně udržovat, jinak přestane správně plnit svou funkci, ” řekl  autor vizuálu, který působí v popularizačním centru jako hlavní koordinátor historické sekce. 

Další články