Zde může být vaše reklama.

S ODVAHOU DO BOJE Envelopa Office Centrum dává ožít příběhu zapomenutého hrdiny

Envelopa Office Centrum dává ožít příběhu zapomenutého hrdiny

foto: Viktorie Veselá

15. 05. 2024 - 16:28

Atrium budovy Envelopa Office Center hostí výstavu, připomínající zapomenutý příběh odvahy a hrdinství jednoho z československých občanů. Štefan Mazák, který před životem v komunistickém Československu zvolil život ve svobodných Spojených státech, je dnes možná známější za oceánem než u nás, v zemi svých předků. Zahájení výstavy, kterou inicioval olomoucký poslanec Martin Major, se 14. května zúčastnil i europoslanec Alexandr Vondra.

Expozice nabízí zevrubný popis života málo známého hrdiny a vyprávění doplňuje množstvím artefaktů, připomínajících službu v americké armádě v 50. a 60. letech minulého století. Štefan Mazák, mimo jiné přítel bratrů Mašínů, prošel tvrdým vojenským výcvikem. Vojenské dovednosti spolu s morálními zásadami a odvahou pak uplatnil nejen během tajné operace v Kongu, kdy při evakuaci zraněných misionářů z odlehlé vesnice zachránil celou svou jednotku. Obdobné hrdinské činy realizoval i na bojišti ve Vietnamu. Není divu, že obdržel řadu vojenských vyznamenání.

„Je důležité znovu a znovu připomínat hrdiny naší vlasti. Fascinující příběh Štefana Mazáka, člověka, který se nebál položit život za spravedlnost a pravdu, chci představit co nejvíce lidem v naší zemi. Patří ke skupině lidí, kteří se zapojili do aktivního boje proti komunismu, říká iniciátor výstavy,“ poslanec Martin Major. „Výstava je zajímavá a já se přiznám, že jsem příběh jejího hrdiny do dneška vůbec neznal. Určitě je dobré takové osobnosti připomínat,“ doplnil europoslanec Alexandr Vondra.

Výstava se koná do 30. května v rámci festivalu Paschalia Olomucensia a je přístupná od 9 do 17 hodin na adrese Envelopa Office Center, tř. Kosmonautů 1221/2a.

Kdo byl Štefan Mazák

Po vypuknutí konfliktu ve Vietnamu bojoval Štefan Mazák jako příslušník amerických speciálních sil po boku jihovietnamských jednotek proti vojákům komunistického severního Vietnamu. Svým příkladem, statečností a pevnými zásadami pomáhal ostatním vojákům přežít.

Příběh vynikajícího vojáka, který se stal po příchodu bratří Mašínů do USA a jejich vstupu ke speciálním jednotkám jejich blízkým přítelem, se uzavřel před 56 lety – dne 18. dubna 1968 v Bing Thuy v jižním Vietnamu. Zemřel při přestřelce s komunistickými partyzány, když kryl ústup své jednotky.

Štefan Mazák byl za své hrdinství a službu v armádě USA několikrát vyznamenán. Tato vzácná vyznamenání jsou nyní vůbec poprvé v historii představena v jeho vlasti.

Další články