Sobota 3.6. Tamara
Menu

Hosty v restauraci obsluhuje robot

Hosty v restauraci obsluhuje robot

foto: archiv Bounty Rock Cafe

21. 07. 2022 - 08:30

První podnik v Olomouci využil pro obsluhu hostů robota. Pokud dorazíte na jídlo do olomouckého Bounty Rock Cafe, možná právě vám přiveze jídlo robotická servírka Bella Bot. Na rozdíl od svých živých kolegyň a kolegů má vždy dobrou náladu, nepije, nekouří, není zatížena exekucemi, nepotřebuje dovolenou ani nechytí covid či rýmečku. Na současném trhu práce v oblasti gastronomie se tak zřejmě brzy stane běžným a vítaným členem týmu.

„Robot má našim zaměstnancům pomoci s jednoduchými úkony a aktivitami. Tím ušetří čas, který mohou věnovat hostům a nabídnout jim lepší služby,“ říká majitel podniku Dušan Neumann. Neskrývá ale, že nový pomocník je i atraktivní reklamou, na kterou se chodí dívat řada hostů, kteří dosud do restaurace cestu nenašli, a to včetně rodin s dětmi.

Robot má nasnímaný celý prostor restaurace i baru. Obsluha naloží jídlo na podnos a určí, ke kterému stolu objednávka patří. Bella Bot dorazí ke stolu a vyzve hosty, aby si své jídlo odebrali. Za to jim poděkuje. Po předání pokračuje k dalším stolům, nebo se vrací zpět do kuchyně pro další objednávky. Následně pomůže i s úklidem nádobí. Díky kapacitě odkládacích ploch ušetří personálu až tři cesty od stolu do kuchyně, které by jinak museli při úklidu ujít.
Elektronický pomocník má v sobě zabudované kamery a čidla, pomocí kterých snímá okolí a hlídá si, aby do ničeho a nikoho nenarazil. Jídlo a pití tak k hostům dorazí vždy v pořádku. Pokud se před něj někdo nečekaně postaví, robot ho přátelsky upozorní a po uvolnění prostoru pokračuje v cestě dál. Bella Bot se nabíjí zhruba 4,5 hodiny a na jedno nabití vydrží v provozu přibližně 8 hodin. 

I když se oblast gastronomie potýká v posledních letech s velkými personálními problémy, roboti číšníky hned tak nenahradí. „Lidský úsměv, empatie a schopnost aktivně reagovat na potřeby hostů jsou věci, které zatím žádná Bella Bot neovládá,“ uzavřel majitel restaurace Dušan Neumann.

Další články