Zde může být vaše reklama.

Jaromír 99 v Muzeu umění

Jaromír 99 v Muzeu umění

foto: muo.cz

01. 09. 2022 - 12:41

Více než dvě desítky tisků Jaromíra 99, které jsou součástí knihy Mimosezóna, mohou vidět návštěvníci v kavárně Muzea umění v Olomouci. Soubor spoluvytváří obrazový doprovod k textům písní, které Jaromír 99 (vlastním jménem Jaromír Švejdík) napsal pro své kapely Priessnitz, Umakart, Jaromír 99 & The Bombers, Letní kapela a Kafka Band.

Švejdík je jako výtvarník známý osobitým projevem, který uplatnil například ve velmi ceněných komiksech. Spolu s Jaroslavem Rudišem vytvořili trilogii Alois Nebel, výtvarně zpracoval i komiksy Zámek, Zátopek či Zatím dobrý. Je také autorem storyboardů k filmům Jedna ruka netleská, Samotáři, Děti Duny nebo Grandhotel.

Jako jesenický rodák, textař a lídr kapely Priessnitz už od přelomu 80. a 90. let minulého století nezaměnitelným způsobem promítal do své tvorby atmosféru tamních hor i sudetských vesnic. Vedle hudby se desítky let věnuje i výtvarnému umění.

 

„V posledních letech tvoří Jaromír 99 svá díla převážně v elektronické verzi. Základní skici kreslí v iPadu a hlavní práci dodělává v grafickém tabletu. Hotové dílo pak tiskne v inkoustové tiskárně na speciální grafický papír,“ přibližuje autorův kurátor Miroslav Houška. „Jedná se o celosvětový trend moderní grafiky. Všechny grafiky mají omezený náklad 99 kusů a každá z nich je číslovaná s vlastnoručním podpisem Jaromír 99,“ dodává.

Slavnostní vernisáž se koná 14. září v 18.30 s minikoncertem a autogramiádou Jaromíra 99, ale výstava v kavárně muzea v 1. patře je návštěvníkům přístupná už nyní.

Další články