Zde může být vaše reklama.

Nejen o Festivalu zdraví Marek Berger: Horší se to k lepšímu

Marek Berger: Horší se to k lepšímu

foto: archiv redakce

26. 05. 2022 - 10:37

Marka Bergera asi znáte jako dýdžeje z rádií nebo moderátora velkých akcí z regionu. V médiích pracuje už téměř 30 let a sám má za sebou také pořádání kulturních či společenských akcí v našem regionu. „Horší se to k lepšímu,“ říká Marek Berger. Hanácký Večerník byl letos na jaře mediálním partnerem, jak Marek říká, nultého ročníku Festivalu zdraví, který se na přelomu března a dubna odehrál v olomouckém kině Metropol.

Jak to myslíte, horší se to k lepšímu?
Já to upřímně ani nijak nemyslím, spíš to tak cítím, že psychicky dostáváme za poslední dva roky pořádnou nálož a že tenhle test prostě musí dopadnout už jenom dobře.

Jak se moderátor a dýdžej dostal k takovému projektu?
Myšlenka uspořádat Festival zdraví přišla jednoho večera ke konci roku, kdy jsme z důvodu Covidu museli přehodnotit naše zimní akce (plesy, firemní eventy apod.) a už po několikáté jsme je byli nuceni buď posouvat nebo rušit úplně. Tak jsem si pro sebe posteskl "co tedy jako budem dělat"? No a hned ráno "cink" přišla hned myšlenka na tenhle festival. Bylo to ve vteřině - čtyři čtvrtky v Metropolu, hosté, přednášky, filmy, besedy, jednotné vstupné a téma "nejen duševní zdraví" a pak už to šlo samo a nabalovali se na to naši hosté, partneři, podporovatelé, přátelé atp. S oblibou říkám, že to byl spíš dar z hůry, nic moc jsem pro to vlastně ani neudělal, prostě to přišlo nějak samo.

O čem vlastně byl Festival zdraví?
Diskutovalo se s experty o cestách k uzdravení a o duševní rovině léčby; a jak se na to dívá moderní a tradiční medicína. Byl to nultý ročník nového festivalu, který besedami s odborníky ukazoval možnosti a způsoby, jak se uzdravit a ne se jen léčit.

Jak to všechno probíhalo?
Za mě to bylo fakt hodně zajímavé. Již úvodní program byl velký zážitek. Režisér Filip Záruba a facilitátor Ondřej Bahník a seznámili publikum s látkou Bufo Alvarius. To je nejsilnější známé přírodní psychedelikum na světě. O léčení duše se hovoří běžně, ale o jejím přeskládání od základu už tolik ne. A Bufo Alvarius umí zcela rozložit ego a umožňuje jeho znovuuspořádání. A na světě jsou lidé, kteří touto látkou umí uzdravovat duši. Dalším hostem byl MUDr. Jan Vojáček. Ten za doprovodu zpěvačky Terez Wrau přišel s jasnou výzvou Rozhodni se být zdráv. Olomoucký rodák, absolvent Lékařské fakulty UPOL, mimochodem odchovanec SK Sigma Olomouc a bývalý prvoligový brankář, rozvířil debatu o pohledu na západní medicínu. Třetí čtvrtek se nesl na vlně porozumění lidské psychiky prostřednictvím učení Carla Gustava Junga. Život jedné z nejvýznamnějších osobností psychologie přiblížil klinický psycholog, herec, hudebník a spisovatel Pjér La Šé'z. Skrz Jungovo dílo ukázal, jak najít klid v dnešní uspěchané době včetně promítání filmu Povedený kacíř.

A to byl celý program?
Ne tak docela. Seriál besed prvního ročníku Festivalu zdraví jsme uzavřeli s projektem "NAŠI", tedy místními osobnostmi, které mají co říct. Moderátorkou byla olomoucká rodačka Sandra Pogodová a ta si ve své talk show povídala s ředitelem olomoucké Fakultní nemocnice Romanem Havlíkem, badatelem Radovanem Dluhým-Smithem, terapeutkou Petrou Tučkovou a psychologem Heřmanem Čadilem. Zde mimo jiné zaznělo, že západní medicína má nevyužitý potenciál a je otázkou, jakým směrem by se měla vyvíjet, abychom byli opravdu zdraví. Kdybych to měl shrnout, byly to ve všech případech fakt podnětné a zajímavé besedy a setkání.

Když se to tak povedlo, jistě plánujete další ročník
Jsem fakt vděčný, že se to povedlo a narovinu musím říct, že další ročník se zase tak nějak poskládá, sám. Do konce srpna nám teď běží projekt s názvem Tajemná vstupenka, kdy si můžete s výraznou slevou koupit vstupenku na všechny čtyři přednášky, besedy a filmy aniž bychom ještě zveřejnili kompletní program Festivalu zdraví. Hosté, se kterými teď jednáme, jsou opět přední terapeuti, psychologové či badatelé a opět se můžete těšit na skvělé filmy s netradičním přesahem a opět v jednom z večerů v projektu "Naši" představíme lidi z města a našeho regionu, kteří k tématu duševního zdraví mají co říct a jsou odsud. Víc informací zveřejňujeme na stránce www.festivalzdravi.cz a u nás v Radiu Haná. Jinak moc děkuju také za vaši podporu.

Další články