Zde může být vaše reklama.

OLOMOUC NA GRAND SLAMU Muchová po finále grand slamu v Paříži: hrdí jsou rodiče i gympl!

Muchová po finále grand slamu v Paříži: hrdí jsou rodiče i gympl!

foto: archiv KM

28. 06. 2023 - 15:29

Na kurtech Rollanda Garrose v Paříži zůstane natrvalo olomoucká stopa. Karolína Muchová, jejíž život je s naším městem trvale svázán, málem dobyla francouzskou antukovou tvrz. Ve finále grand slamu French Open podlehla druhý červnový víkend po obří bitvě světové jedničce Ize Swiątekové z Polska 2: 1 na sety. Vrchol dosavadní kariéry potěšil nejen rodinu tenistky, ale také kantory Církevního gymnázia Německého řádu (CGNR) v Olomouci, kde Kája před pár lety studovala.

Hrdý otec a bývalý záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha Hanáckému večerníku řekl, že porážka dcery ve finále sice mrzí, ale výkon a bojovnost Karolíny byly chvílemi až neuvěřitelné. Rodina podporovala dceru ve všech sedmi zápasech na Rolland Garros a užívala si toho, že jméno Muchova najednou začalo vyslovovat mnohem víc lidí než před turnajem. „Dokonce mi blahopřáli takové tenisové osobnosti jako Jan Kodeš nebo Wojciech Fibak,“ prozradil Mucha.

Na Karolínu, která nebyla během pařížského turnaje úplně zdravá, čeká po velkém zápřahu pár týdnů oddychu, aby načerpala síly na další slavný grand slam. „Musí se dát do pořádku a připravit na Wimbledon, který začíná už 3. července,“ podotkl Mucha. I když Kája nyní žije a trénuje v Praze, určitě si najde čas a objeví se na pár dní i v Olomouci. U rodičů v centru města na ní stále čeká zařízený pokojík.

A co má finalistka z Paříže nejraději k jídlu? Maminka Hana Muchová jí často dělá oblíbené thajské curry s rýží, společně s rodinou pak rádi vyrazí na dobré sushi, nebo se zastaví na punč na olomouckých vánočních trzích. „A taky šálek dobré kávy. To Kája miluje a je pro něj ochotná vážit cestu i několik kilometrů,“ směje se Mucha.

Nadšení po výkonu v Paříži zavládlo také na domovském gymnáziu Karolíny v Olomouci. „To je přímo fenomenální úspěch,“ konstatovala ředitelka CGNR Lenka Jedličková, kde úspěšná tenistka maturovala před třemi roky. „Kája byla vždy cílevědomá jak ve sportu, tak ve studiu. Byla schopná se učit během cesty na trénink a přes velké vytížení kvůli tenisu zvládla i předměty ve škole. Lví podíl na tom mají její rodiče, kteří s námi od počátku úzce spolupracovali,“ řekla Jedličková.

Zavzpomínala, že Káji pomohla k maturitě paradoxně epidemie koronaviru. „V čase maturitních zkoušek jsou v herním plánu ty nejprestižnější turnaje světové tour a sponzoři tenistky vůbec nepřipouštěli, že by na nich mohla chybět. Díky covidu se série přerušila a Kája mohla v pohodě odmaturovat,“ dodala ředitelka Jedličková.

Karolína začínala s tenisem v olomouckém klubu Milo, potom trénovala v Prostějově  a následně absolvovala tenisovou akademii ve Frýdku-Místku. Nyní je členkou pražského oddílu I. ČLTK. Po výhře v Paříži se dostala na 16. příčku světového žebříčku WTA. V první světové dvacítce má nyní Česko čtyři hráčky. Kromě Muchové taky Petru Kvitovou (9.), Barboru Krejčíkovou (12.) a Karolínu Plíškovou (18.).

Další články