Dnes:3°C

Zítra:3°C

Středa 7.12. Ambrož/Benjamín
Menu

Už jste navštívili nejvyšší hanáckou horu Velký Kosíř?

Už jste navštívili nejvyšší hanáckou horu Velký Kosíř?

foto: rozhledna-kosir.cz

08. 06. 2022 - 11:22

Nemá výškové parametry Sněžky ani Lysé hory, do Pradědu mu chybí více než tisíc výškových metrů a na jeho vrcholu si po zdolání nemusíte přidávat další vrstvu oblečení. Přesto je nejvyšší hanácký kopec Velký Kosíř s nadmořskou výškou 442 metrů nad mořem častým a vyhledávaným cílem turistů. Jedním z lákadel na vrcholu je 28 metrů vysoká rozhledna, která od pondělí 14. června přechází do letního režimu, kdy je otevřena sedm dnů v týdnu.

Samotná rozhledna má pohnuté osudy. Poprvé se na vrcholu Kosíře objevila již v roce 1927. Po dvanácti letech fungování ji však pro špatný technický stav museli zbourat. O tom, že by se měla rozhledna obnovit, se v okolních vesnicích mluvilo za minulého režimu i po sametové revoluci. Teprve v tomto století se ale místní samosprávy dokázaly na stavbě shodnout a před deseti lety se začalo stavět. V roce 2013 se dílo slavnostně otevřelo, ale o čtyři roky později s ostudou zase zavřelo, protože stav statiky objektu podle odborníků ohrožoval bezpečnost návštěvníků. V roce 2018 přivítala opravená rozhledna turisty znovu a od té doby již funguje bez problémů.

Velký Kosíř je nejjižnějším výběžkem Zábřežské vrchoviny a poskytuje krásné výhledy na hanáckou rovinu, Drahanskou vrchovinu i Nízký Jeseník. Mezi lidmi z okolních obcí má velmi dobrý zvuk a výsadní postavení. Na jeho vrcholu často pořádají setkání a obecní srazy. Občas se mu s nadsázkou přezdívá hanácké Mont Blanc. Před několika stovkami let jižní svahy Kosíře nepokrývaly borovice a smrky, ale plodící vinohrady. Po nich bohužel zůstaly jen místní názvy.

Výhodou Kosíře nepochybně je, že je snadno dostupný ze všech okolních obcí značenými turistickými trasami a naučnými stezkami, pěšky i na kole. Bez problémů na něj dorazíte také díky husté síti polních a lesních neznačených cest, které vám nabídnou třeba mapy.cz. Oblíbená je cesta z Čelechovic kolem národní přírodní památky Kosířské lomy se zkamenělými živočichy a rostlinami v devonském vápenci, nebo romantická cesta lesem z Kníniček přes Lhotu pod Kosířem.

Řada turistů využívá jako výchozí bod Slatinice (dobrá dostupnost busem a vlakem z Olomouce), kde se nacházejí oblíbené lázně. Cestou na Kosíř můžete navštívit pomník čtyř českých pilotů z bývalé přerovské vojenské základny, kteří zde za nejasných okolností havarovali v roce 1998 s bojovým vrtulníkem při návratu z návštěvy v Irsku. Další vyhledávanou destinací jsou Čechy pod Kosířem, které kromě výstupu na vrchol nabízejí prohlídku zámku, zámeckého parku a třeba muzea kočárů nebo díla Zdeňka a Jana Svěrákových.

Další články