Dnes:20°C

Zítra:26°C

Středa 24.4. Jiří
Menu

Návrhy, jak povznést architekturu města při letošních rekonstrukcích

Návrhy, jak povznést architekturu města při letošních rekonstrukcích

foto: archiv redakce

30. 01. 2016 - 00:00

Jestli něčím Olomouc za poslední léta proslula na poli architektonickém, pak obvykle bohužel zcela necitlivými zásahy do vzhledu města. Palác Morava se naštěstí nepostavil, přednádraží bohužel ano, a spolu s ním i několik dalších staveb, které dokáží na pohled doslova utýrat. Rozhodli jsme se proto navrhnout všem, kteří mají příslušné projekty na starost, jejich citlivé řešení tak, aby mělo vysokou užitnou i architektonickou hodnotu. Dodáváme pro nechápavé, že se jedná o bohapustou ironii. Je avšak smutné, že k ní musíme sáhnout.

V dnešním prvním díle (další budou následovat) vám představíme redakční návrhy na rekonstrukci Jihoslovanského mauzolea v Bezručových sadech, a na přestavbu Infocentra na radnici. Obojí se chystá vzápětí.

Jihoslovanské mauzoleum - před a po

mauz web stare

Jihoslovanské mauzoleum v parku je ostudou města již mnoho let. Na velmi cenném území nabízí zajímavou stavbu, která potřebovala rekonstrukci jako sůl už před několika desetiletími, město Olomouc ji ale nemohlo zahájit skrze fakt, že budova patří dávno zaniklému Jugoslávskému království. Následnické státy nebyly schopny se dohodnout a stavba chátrala. Letos nadešel čas na její rekonstrukci. A mohla by vypadat třeba takto:

mauz web nove

Přestavba je vedena v duchu typicky olomouckého "rezavého brutalismu", a do lokality, která byla léta známá pouze jako místo posledního odpočinku vojáků z první světové války, vrací život. Součástí rekonstruované budovy bude expozice s tematikou obou světových válek, přibude ale hotel, kancelářské prostory, restaurace, a také herna s novými 250 videoloterijními terminály. Na jejich povolení nemá město vliv, nacházíme se přece na území Jugoslávského království.

Infocentrum radnice - před a po

radnice web stare

Radnice chystá pro letošek rekonstrukci infocentra, ale i vrátnice. Vrátným je zima, dřevěné okénko neodpovídá moderním požadavkům, a infocentrum je natolik přeplněno zvídavými návštěvníky města, že se tam dveře netrhnou; především jde ale o to, že se na rekonstrukci dá čerpat dotace. Tu by byl hřích nevyužít, jenže stávající prostory vrátnice ani infocentra se v historické budově zvětšit nedají; předkové neznali sádrokarton a zanechali nám metrové zdi. Dotace se musí utratit do konce roku, a proto navrhujeme následující řešení:

radnice nova web

To se budou stříhat pásky! Samozřejmostí je pamětní deska před vchodem, která nás bude informovat o výši evropské dotace z ITI. Výhodou stavby a její přidanou hodnotou je fakt, že nijak nenarušuje olomoucké panorama.

Příště: Třída 1. máje a Letní kino.

0 komentářů

Další články