Dnes:20°C

Zítra:24°C

Neděle 9.5. Ctibor
Menu

Bude z Olomouce Historické město roku 2020 a Památka roku 2020?

Bude z Olomouce Historické město roku 2020 a Památka roku 2020?
Pohled na Olomouc

foto: Pavel Jedlička

05. 02. 2021 - 08:10

Olomouc je město s bohatou historií. S jejím odkazem se můžeme setkat na každém rohu. A to v podobě historických památek, od Sloupu Nejsvětější Trojice, přes olomouckou radnici, až po katedrálu svatého Václava. O historii se však musí pečovat. A Olomouc to, minimálně podle Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, dělá dobře.

Olomouci se podařilo zvítězit ve dvou krajských kolech soutěží  které sdružení vyhlašuje. Jde o Historické město roku 2020 a Památka roku 2020. Další souboj proběhne v rámci celé republiky.

"V soutěži Historické město roku nyní Olomouc získala Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Olomouckém kraji za rok 2020," prozradila Jana Doleželová z odboru komunikace primátora.

Součástí hodnocení byla péče o kulturní památky, ale také to, jak město přistupuje k veřejnému prostoru a svým obyvatelům i návštěvníkům.

Olomouc má v památkové rezervaci města přes 260 památek

"V olomoucké městské památkové rezervaci, která má rozlohu 86,79 hektaru, najdete přes 260 památek," uvedla Doleželová.

Hned několik z nich prošlo loni rekonstrukcí. Kromě kupolí svatého Michala se dočkal i Mořic, několik domů na Dolním náměstí a skončila oprava radnice.

„Už tento seznam dokládá, jak velký kus historie v Olomouci máme. Dokončila se velká oprava budovy radnice včetně opravy věže, restaurování tří kupolí v interiéru kostela sv. Michala, kovové prvky osvětlení ve freskovém sále Komenium, obnova vnějšího pláště kostela sv. Mořice, revitalizace kaple sv. Anny, restaurování jedné z kaplí v kostele Panny Marie Sněžné, obnova střešní krytiny nad bývalým kostelem sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu, restaurování kamenných prvků západní fasády na Arcibiskupském kněžském semináři, obnova fasády u dvou historických domů na Dolním náměstí, nový háv dostaly i erby a sluneční hodiny na radnici, restauroval se i interiér baziliky na svatém Kopečku,“ vyjmenovává náměstkyně pro kulturu Markéta Záleská.

Rozsáhlá rekonstrukce radnice pomohla městu k vítězství v krajském kole soutěže Památka roku 2020.

Obstojí i ve srovnání celé republiky? Slavnostní vyhlášení se uskuteční v dubnu v Praze.

Další články