Dnes:7°C

Zítra:7°C

Středa 26.2. Dorota
Menu

Do Olomouce přijede astronaut Andrew Feustel

Do Olomouce přijede astronaut Andrew Feustel

31. 03. 2019 - 09:11

.Hned třikrát se při příležitosti návštěvy ČR zastaví na UP americký astronaut Andrew Feustel. Do Česka přiletí na pozvání Akademie věd ČR i se svou manželkou Indirou Feustelovou a mezi 4. až 15. dubnem absolvuje bohatý program určený především studentům a veřejnosti. Do Olomouce zavítá v úterý 9. dubna, v rámci dalšího programu navštíví Prahu, Terezín, Ostravu a Brno.

Andrew Feustel se u nás proslavil tím, že hned dvakrát vzal na cestu do vesmíru populárního Krtečka. Poprvé se tak stalo v roce 2011 v raketoplánu Endeavour, podruhé pak loni, kdy jej vyvezl na Mezinárodní kosmickou stanici. Svou návštěvu Univerzity Palackého započne Andrew Feustel na půdě rektorátu, kde v 11 hodin dopoledne převezme z rukou rektora Jaroslava Millera pamětní medaili. „Rozhodli jsme se ocenit Andrewa Feustela medailí za přínos k popularizaci vědy a za propagaci České republiky v zahraničí,“ upřesnil rektor.

Série přednášek v Česku přinese i dvě v Olomouci

Následovat budou dvě besedy určené nejen studentům, ale i široké veřejnosti. Budou tlumočeny a přístupné zdarma, z kapacitních důvodů je ale nutné se na ně předem registrovat prostřednictvím registračních formulářů. Moderovat je bude Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky. První přednáška s diskuzí pro studenty a veřejnost se uskuteční od 14 hodin v aule Pedagogické fakulty UP.  Druhou besedu pro veřejnost bude mít Andrew Feustel od 18 hodin v Laudonově sále v Pevnosti poznání. Ještě před tím astronaut krátce zahájí tematickou akci Vesmírný závod, která bude právě o objevování vesmíru. Zájemci ji budou moci navštívit do konce dubna. „Připravili jsme symbolické odpálení rakety. Jedná se o popularizační aktivitu, kterou běžně děláme s dětmi před budovou Pevnosti poznání. Pomocí zapálené šňůry z bezpečné vzdálenosti odpálíme malý model rakety s astronautem z 3D tiskárny uvnitř. Následně host zapíchne vlaječku do modelu povrchu Měsíce,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal, který bude významného hosta provázet. Registrace na besedu v Pevnosti poznání jsou k dispozici zde, přístup na odpálení rakety před budovou je volný.

-age-

0 komentářů

Další články