Zde může být vaše reklama.

Englerovy varhany jsou na kusy, míří k restaurátorům

Englerovy varhany jsou na kusy, míří k restaurátorům

foto: Olomouc.eu

01. 02. 2022 - 08:37

Zcela rozebraná hrací část slavných Englerových varhan z kostela svatého Mořice v Olomouci odjíždí na etapy do renomované varhanářské dílny ve Slovinsku. První kamion odjel dnes, další jeden nebo dva vyrazí v nejbližších dnech. Do Olomouce se restaurované prvky vrátí zřejmě v květnu.

 

Rekonstrukce gotického chrámu svatého Mořice je sice už po stavební stránce u konce, jeden velmi podstatný detail ale ještě chybí. Slavné barokní varhany z dílny vratislavského varhanáře Michaela Englera, rozšířené firmou Rieger-Kloss) v 60. a 70. letech minulého století o další prvky, teprve odborná péče restaurátorů čeká. Smlouva s renomovanou firmou Škrabl z východoslovinského města Rogaška Slatina sice byla podepsána už na podzim roku 2020, nicméně složitá administrativa a komplikace s covidem znamenaly, že vzácný nástroj odvážejí k odborníkům teprve na začátku roku 2022.

„Pro nás to je mimořádně významná zakázka, jedna z našich největších. Englerovy varhany mají mezi varhanáři v celé Evropě velmi dobrý zvuk a jsou velkou vizitkou Olomouce,“ říká Anton Škrabl, šéf slovinské varhanářské firmy, který byl v Olomouci osobně přítomen nakládání první části rozebraných varhan do kamionu. „Ukázalo se, že u nás neexistuje firma, která by dokázala v tak krátkém čase tak náročnou zakázku provést,“ vysvětluje organolog Jan Gottwald jeden z důvodů, proč velké varhany z kostela svatého Mořice míří do Slovinska. Firma Škrabl patří k největším na světě a má výborné reference; od začátku devadesátých let už renovovala a sestavila zhruba čtyři stovky historických i novodobých nástrojů pro zákazníky z různých koutů Evropy.

„Práce by měla být dokončena v květnu, kdy varhany po částech opět odvezeme zpátky do Olomouce a zde bude nástroj sestaven,“ upřesňuje Anton Škrabl. Následovat bude složité sestavování, vždyť jen píšťal je v nástroji 8012 a celkově rozložené varhany zabírají ve skladišti tři prostorné místnosti. „Na konci tohoto roku by je ale Olomoučané už mohli slyšet. Do mezinárodního varhanního festivalu, který bývá v září, se ale pravděpodobně zapojí až příští rok,“ dodává Jan Gottwald.

Barokní nástroj pro olomoucký chrám vytvořil na zakázku mořického probošta hraběte Františka Řehoře Gianiniho vratislavský tvůrce Michael Engler. Práce trvala pět let (1740 – 1745) a už tehdy šlo o jeden z největších nástrojů, říkalo se mu Královna moravských varhan. Nástroj byl pak několikrát upraven a podstatně rozšířen, naposledy při rekonstrukci v 60. a 70. letech minulého století. Jeho nynější generální rekonstrukce vyjde na přibližně 38 milionů korun.

Další články