Dnes:12°C

Zítra:12°C

Středa 28.10. Den vzniku samostatného československého státu(1918)
Menu

Historie olomouckých kašen: Arionova kašna

Historie olomouckých kašen: Arionova kašna

foto: Lukáš Blokša

03. 10. 2020 - 07:12

Olomoucké kašny se spolu s radnicí a orlojem, Sloupem nejsvětější trojice, Dómem, parky, zoologickou zahradou a dalšími historickými i přírodními krásami řadí mezi věci a místa, za kterými do hanácké metropole přijíždí turisté. V historickém centru Olomouce je sedmičlenná skupina kašen. Pojďme se společně podívat do jejich historie.

1. díl: Arionova kašna

Většina kašen je už staršího data, přesto se mezi nimi najde jedna výjimka. A tou je kašna Arionova.

Tato kašna, která se nachází kousek od jihozápadního rohu olomoucké radnice vznikla v jednadvacátém století, konkrétně v roce 2002. A to v rámci rekonstrukce Horního náměstí. Doplnila olomoucké barokní kašny inspirovaní antickou mytologií. Autorem návrhu kašny je slavný olomoucký rodák, sochař Ivan Theimer. Námětem se stala antická pověst o řeckém básníkovi Arionovi, kterého z mořských vln zachránil delfín. Všechny plastiky jsou pokryté drobnopisným reliéfním dekorem, jehož úlohou je oslavit Moravu, město Olomouc a Olomoučany.

Arionova kašna byla zhotovená jako náhrada za původní barokní kašnu. Na nové kašně byl využit motiv Ariona s delfínem. Zajímavé je, že plány na vybudování kašny existovaly už v osmnáctém století, ale stavba byla realizována až ve století jednadvacátém. Díky tomu se dnes mohou Olomoučané pyšnit sochou bájného pěvce Ariona, kterého zachránil delfín. 

Slavnostní uvedení kašny do provozu proběhlo 27. září 2002. S ostatními kašnami má společný materiál, ze kterého je vyrobená - maletínský pískovec. Město Olomouc kašna stála 20 milionů korun. Nejcennější na celém sousoší je bezpochyby možnost kontaktu dětí s dílem.

Další články