Dnes:1°C

Zítra:4°C

Pátek 27.11. Xenie
Menu

Historie olomouckých kašen: Neptunova kašna

Historie olomouckých kašen: Neptunova kašna

foto: Lukáš Blokša

15. 11. 2020 - 12:15

Olomoucké kašny se spolu s radnicí a orlojem, Sloupem Nejsvětější Trojice, Dómem, parky, zoologickou zahradou a dalšími historickými i přírodními krásami řadí mezi věci a místa, za kterými do hanácké metropole přijíždí turisté. V historickém centru Olomouce je skupina kašen. Pojďme se společně podívat do jejich historie.

Díl 4.: Neptunova kašna
Neptunova kašna vznikla v roce 1683. Jde o součást unikátního souboru barokních kašen s antickými motivy v centru hanácké metropole. Sousoší, které kašnu zdobí, znázorňuje římského boha moří, Neptuna. Ten je známý také jako řecký bůh Poseidón. Bojoval se svým otcem Kronem a jeho meč byl rozťat na známý trojzubec, který je Neptunovým poznávacím znamením. Na olomoucké kašně drží Neptun trojzubec směrem dolů, což má znázorňovat uklidňování okolních vod a ochranu města.

V místě kašny na Dolním náměstí dříve stála kaple Svaté Markéty, samotná kašna je pak první a nejstarší ze souboru olomouckých barokních kašen. 

Autorem nádrže byl olomoucký kameník Václav Render. Sousoší Neptuna vytvořil sochař Michael Mandík. Robustní postavu antického boha umístil na skalisko se čtveřicí mořských koní, sloužících také jako chrliče vody. Pod Neptunovou postavou zanechal sochař na skalisku svou signaturu „MAN/DIK/FE“.

Další články