Zde může být vaše reklama.

Historie olomouckých staveb: Hanácká kasárna

Historie olomouckých staveb: Hanácká kasárna

foto: Lukáš Blokša

05. 03. 2022 - 08:33

Olomouc jako historické město nabízí návštěvníkům i obyvatelům obrovské množství příběhů a pohledů zpět do historie. Nejinak je tomu u historických budov, které se v hanácké metropoli nacházejí. Pojďte se spolu s námi podívat do historie některých z nich.

Díl 31.: Hanácká kasárna
Když se v posledních měsících zmíní Hanácká kasárna, historická budova stojící v centru Olomouce, mnoha lidem se vybaví především to, že se je stát pokouší prodat v rámci několika kol elektronických aukcí, zatím bezúspěšně. Starší generaci se pak vybaví vzpomínky, jak uprostřed budovy, na obrovském „buzerplacu“ byli odvádění na vojnu.

Jaká je ale historie tohoto dnes nevyužívaného a chátrajícího objektu? Jde o příklad vojenské klasicistní architektury, která si své místo v zástavbě historického centra Olomouce našla mezi lety 1838 až 1844. Ve svém významu jde o důležitý urbanistický prvek historického jádra města, svými dispozicemi, propracovaností a podobou jde o vynikající ukázku vojenského stavitelství.

Jde o čtyřkřídlovou budovu na obdélném půdoryse s pravidelným uzavřeným nádvořím, situovaná je ve svahu. Budova je pětipodlažní s šikmou sedlovou střechou, do tř.1 máje je jižní křídlo se 3 nadzemními a 2 podzemními podlažími. Podél východního a západního průčelí jsou vybudováné světlíky, nebo-li anglické dvorky, ozdobené kamennými zárubními stěnami se zábradlím. Podél jižního průčelí je veden podzemní zaklenutý větrací tunel.

Jak je popsáno výše, v současné době se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových snaží tohoto objektu zbavit v elektronických aukcích, několik kol už ale bylo neúspěšných. V minulých letech se často mluvilo o tom, že by prostory mohl pro své úřady využít magistrát, mluvilo se ale také o společném zájmu Univerzity Palackého a Olomouckého kraje, konkrétně Vlastivědného muzea Olomouc, které by mohlo prostory využít jako depozitáře.

Další články