Zde může být vaše reklama.

Jeden z pakoňů včera opustil olomouckou zoo

Jeden z pakoňů včera opustil olomouckou zoo

foto: Zoo Olomouc

29. 03. 2022 - 07:53

Během včerejšího dne se na svou cestu za oceán vydal z olomoucké zoologické zahrady jeden z dnes již ne místních pakoňů běloocasých.

 „Jedná se o samce narozeného v naší zoo 11. srpna 2021, který s řadou dalších antilop ze Zoo Ostrava a Zoo Dvůr Králové pojede do Zoo Cotia v oblasti Sao Paulo v Brazílii. Tato zahrada je prozatím ve výstavbě a měla by se otevřít na počátku příštího roku, postupně vybudovat populace některých u nás chovaných antilop a posléze se začlenit i do záchranných programů," říká zooložka Libuše Veselá.

Jak probíhá chov pakoňů v olomoucké zoo?

"Zoologická zahrada Olomouc chová tento druh od roku 1992, kdy jsme v rámci výměny zvířat získali první 4 jedince ze Zoo Bratislava. Tato zvířata byla přímými potomky pakoňů běloocasých, pocházejících z importů Ing. Josefa Vágnera z Afriky do Zoo ve Dvoře Králové a do ostatních českých a slovenských zoo, které proběhly v 70. letech 20. století. Doposud se v olomoucké zoo narodilo 56 mláďat," uvedla mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Výměny chovného samce vzhledem k nepříbuznosti k samicícím bývají velmi obtížné, samců je totiž v Evropě příliš málo a příbuzenských vazeb mezi pakoni příliš mnoho. Přesto se takový našel.

"Nepříbuzný samec k nám přicestuje ze Dvora Králové během letošní sezóny. Pakoně chová v současné době 27 zahrad v Evropě," dodala Gronská.

Další články