Zde může být vaše reklama.

Kniha fotografa Zatloukala o normalizaci v Olomouci je na světě

Kniha fotografa Zatloukala o normalizaci v Olomouci je na světě

foto: Svatopluk Klesnil

16. 10. 2021 - 16:00

Vzhled do života lidí v 80. letech minulého století, kdy se začal komunistický režim pomalu blížit svému konci. Ale také symbolický dokument své doby, který zachycuje životy lidí v normalizační šedi socialistického Československa. To vše nabízí kniha se snímků olomouckého fotografa Petra Zatloukala. Ta je druhým dílem edice Olomoučtí fotografové, na které spolupracuje Muzeum umění Olomouc a Vydavatelství Univerzity Palackého.

Petr Zatloukal je dnes známý především svou fotografickou sérií Gaudeamus, která dokumentuje události sametové revoluce a pád komunistického režimu na pozadí aktivit a stávky studentů na Univerzitě Palackého v Olomouci. Nová kniha fotografií přináší Zatloukalovy nikdy nepublikované snímky z let, které 17. listopadu těsně předcházely. Zachycuje na nich svérázné rekreanty u maďarského jezera Balaton, mikropříběhy všedních dnů v Olomouci, Bratislavě, Bánské Bystrici či východním Berlíně, prostředí závodů motokár a sportovního tance, atmosféru socialistické nemocnice nebo počátky aerobiku v Československu.

„V Zatloukalových fotografiích se střídá intimní a emotivní výpověď. Daří se mu zachytit svérázné figurky, tragikomické výjevy i nadšení lidí v dnes již zdánlivě banálních situacích, které však v tehdejší perspektivě nabízely dojem něčeho mimořádného v normalizační šedi. V prostředí skromně vybavených školních tělocvičen či omšelých betonových budov zachytil prosté lidi, snící o jiném a lepším životě,“ říká kurátorka Muzea umění Olomouc a editorka knihy Štěpánka Bieleszová.

Další články