Dnes:11°C

Zítra:12°C

Pátek 3.4. Richard
Menu

Kostým tří králů oblékne i primátor, biskup a ředitel charity

Kostým tří králů oblékne i primátor, biskup a ředitel charity

foto: Charita Olomouc

03. 01. 2020 - 09:00

Velice netradiční trojici koledníků budou moci Olomoučané v ulicích hanácké metropole potkat v pondělí 6. ledna. Tři králové se vydají na koních od katedrály sv. Václava přes centrum města a zavítají na významné olomoucké instituce. V tříkrálovém kostýmu popřeje všem navštívěným šťastný nový rok primátor Olomouce Miroslav Žbánek, ředitel Charity Olomouc Petr Prinz a olomoucký biskup Mons. Josef Nuzík.

Na začátku svého putování se tři králové pokloní narozenému králi v jeslích společně s koledníky z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) v katedrále svatého Václava. Poté vyrazí tříkrálový průvod v čele s olomouckým primátorem, biskupem a ředitelem v doprovodu muzikantů z Konzervatoře Evangelické akademie v Olomouci (KEA) na koledu po městských institucích, druhý trojlístek králů z ACHO zamíří prosit za potřebné po krajských institucích.

Podle primátora Statutárního města Olomouce a tříkrálového koledníka v jedné osobě Miroslava Žbánka, skutečnost, že Tříkrálová sbírka vzešla právě z Olomouce, dokládá, jak významné postavení sbírce náleží. „Dlouhodobě spolupracujeme s Charitou, věnujeme se řadě společných projektů. Když se na mě obrátili pracovníci z Charity, abych se jako koledník zapojil do Tříkrálové sbírky, tak jsem na to kývnul. Tak jako kývnu na každý dobrý nápad,“ přibližuje primátor Miroslav Žbánek.

Tříkrálové koledy zazpívají koledníci v letošním roce nově i v Moravském divadle a Knihovně města Olomouce. Mezi 11:00 a 11:30 zazní novoroční fanfáry v podání hudebníků žesťového souboru KEA na Dolním náměstí před sloupem Nejsvětější Trojice.

„Vážím si tradic, které nás v dnešní nestabilní době pojí s dědictvím po předcích. Naše společnost se tříkrálovou sbírkou jaksi zlidšťuje a prosvětluje, pokud nemyslíme jen na sebe a hledáme cesty k druhým,“ vysvětluje Petr Prinz, ředitel Charity Olomouc.

Od počátku zůstává záměr Tříkrálové sbírky stejný, a to získat finanční prostředky pro lidi ocitající se v nouzi.

„Výtěžek pomůže podpořit rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku. Částí zafinancujeme úpravy azylového domu sv. Anežky pro starší nemocné lidi a také opravy a rozšíření hygienického zázemí pro lidi bez domova,“ sdělila Barbora Cigánková, zástupkyně ředitele Charity Olomouc.

Tříkrálová koleda 2020 po olomouckých institucích

Společná modlitba koledníků CHOL a ACHO v katedrále sv. Václava – 8:30
Rektorát UPOL – 9:00
CMTF UP –  9:30
MŠ Ovečka (setkání s dětmi venku) – 10:00 
Moravské divadlo Olomouc – 10:30 
Magistrát SMOL – 11:00
Knihovna města Olomouce – 11:45
Arcibiskupství olomoucké – 12:00 
Kurie AO – 12:15 

Lukáš Blokša

1 komentář

Petr 03.01.2020, 10:42

Nechutné

Dříve se za Tři krále převlékaly děti, které tak měly možnost si vykoledovat nějakou dobrotu, v podstatě obdoba Velikonoc. Dnes si z toho udělala byznys církev a ještě ji přisluhují volení zástupci... nechutné. Opravdu zvrácené, jak si církev otáčí svátky k prospěchu svému. Zkuste vyslal dnes děti si něco na Tři krále vykoledovat... hned na ně někdo pošle policii.... vůbec nechápu, jak si může někdo z Tří králového koledování udělat monopol!!!??? Počítám, že do pár let bude zakázáno koledovat i na Velikonoce!

Další články