Zde může být vaše reklama.

Lvíčci zlatí, nejnovější přírůstky v olomoucké zoologické zahradě

Lvíčci zlatí, nejnovější přírůstky v olomoucké zoologické zahradě

foto: ZOO Olomouc

09. 03. 2021 - 15:33

Olomoucká zoo přivítala nová mláďata u lvíčků zlatých. A mají z toho obrovskou radost, ve volné přírodě v brazilských pralesích se totiž jejich počty odhadují na pouhopouhých 1400 jedinců. Všechny druhy lvíčků patří mezi nejohroženější savce světa. V Zoo Olomouc se 28. února narodila další dvojčata!

„Poslední únorový den jsme věděli, že se otec pořádně zapotí. Ten totiž péči o mláďata přebírá ihned po porodu. Do skupiny lvíčků zlatých se narodila dvojčata. Otec i děti jsou v pořádku, matka příkladně kojí,“ dodává zooložka Jitka Vokurková.

Chov lvíčků zlatých v olomoucké zoologické zahradě

Olomoucká zahrada chová lvíčky od roku 1997. Za čtyřiadvacet let se ošetřovatelům podařilo odchovat celkem 19 mláďat. Osvědčeným párem je samice pocházející z francouzské zoo, která si našla druhá ze zahrady ve Dvoře Králové. V olomoucké zoo je včetně dvou nejnovějších přírůstků dvanáct lvíčků zlatých.

Lvíčci zlatí

"Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 600-700 gramů, v přírodě se dožívají zhruba 10 až 15 let, skáčou do vzdálenosti 5 metrů," popsala lvíčky mluvčí zoo Iveta Gronská.

Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci. Péči o mláďata zajišťuje samec nebo další členové rodiny. Matka mláďata nejprve několik týdnů kojí, poté jim začne pomalu dávat i pevnou potravu (nejčastěji hmyz), kterou pečlivě rozmačká ve svých prstech. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou.

Jde o velice inteligentní zvířata, která dokáží před nebezpečím velice rychle uprchnout. Živí se pavouky, šneky, malými ještěrkami, vejci, ptáky, ovocem a zeleninou. K dorozumívání používají pestrou škálu zvuků. Těch může být až 17. Záleží na tom, zda signalizují alarm, následnou obranu, hledání potravy, navázání kontaktu, nebo něco jiného.

Zajímavosti o lvíčcích zlatých

Populace lvíčků zlatých se hodně dotklo odlesňování, od šedesátých let minulého století se na lvíčky zaměřili ochránci přírody. Nadále se chovali a odchovávají i v zajetí, jsou ale vysazování také zpět do přírody.

"Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Tento druh byl v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie 'kriticky ohrožený' a byla jen velmi malá naděje na jeho přežití," uvedla Gronská.

Po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“. Lvíček zlatý se stal národním symbolem. Dokonce se vyskytuje na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem. Momentálně je populace v přírodě ohrožována žlutou zimnicí, která má za následek úhyn většího množství zvířat v rezervacích. Neblahý vliv na jejich populaci má i pandemie COVID19, která Brazílii postihla ve velké míře. Na ochranu zvířat chybí peníze a dostatek ochranářů.

Další články