Zde může být vaše reklama.

Mláďata zoborožců se v zoo se seznamují se svými rodiči

Mláďata zoborožců se v zoo se seznamují se svými rodiči

foto: ZOO Olomouc

27. 04. 2021 - 12:20

Mláďata zoborožců kaferských se konečně dočkala a v těchto dnech se poprvé seznamují se svými biologickými rodiči. Předtím se o ně totiž jako pěstoun staral zoolog Jan Kirner. Ten během jejich krmení nosil černou kuklu a na ruce měl maňáska, který připomínal hlavu dospělého zoborožce. A to proto, aby byla mláďata odchovávána co nejpřirozenější cestou.

„Období prvních dnů života je pro mláďata většinou kritické, proto jsme s předstihem vyměnili vajíčka za podkladky. Mláďatům jsme tak podstatně zvýšili šanci na přežití,“ dodává zoolog Jan Kirner. Starost zoologů se vyplatila, 11. března přišlo na svět první kuřátko, které o čtyři dny později následoval sourozenec. V současné době mláďata raketově rostou a jejich apetit je větší a větší.

Proč zoologové použili maňáska?

"U ptáků hraje v útlém věku významnou roli tzv. imprinting čili vtištění. Jako příslušníka svého druhu si zafixují osobu nebo předmět, se kterým přichází často do kontaktu, což se v průběhu příjmu potravy ještě zintenzivňuje. Proto v případě našich zoborožčích mláďat má „krmič“ přes hlavu černou kuklu, nemluví, na ruce drží navlečeného maňáska v podobě hlavy dospělého „kaferáka“, a nad to všechno se v pozadí pouští hlasy dospělých ptáků," uvedla mluvčí olomoucké zoologické zahrady Iveta Gronská.

Malé divadlo by mělo zvýšit šance mláďat na zapojení do přirozené reprodukce. A to by bylo podle vyjádření Gronské dobré, protože chovný pár, kterým zahrada disponuje, pochází z volné příchody.

"Odtud k nám v 90. letech přišel. V těchto dnech se píše více než měsíc jejich života, z pouhých 50 gramů po vylíhnutí se dostali na více než 2,5 kg a pomalu se začínají přes pletivo seznamovat s rodiči," doplnila Gronská.

Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku chová zoborožce kaferské od roku 1993. Svým odchovem navazuje na úspěšnou éru chovatele Romana Mieslera, který byl při nynějším odchovu nápomocný, co se týče metodiky. "Dále bychom rádi poděkovali paní Ince Voráčové, která vytvořila maňáska jako věrnou kopii dospělých zoborožců, díky čemuž mohl být odchov úspěšný," uzavřela Gronská.

Další články