Zde může být vaše reklama.

Olomoucká zoo láká na exotickou novinku! Chameleona pardálího

Olomoucká zoo láká na exotickou novinku! Chameleona pardálího
Chameleon pardálí je novým obyvatelem olomoucké zoologické zahrady

foto: ZOO Olomouc

07. 12. 2020 - 16:32

Novým přírůstkem mezi obyvateli olomoucké zoologické zahrady se v minulých dnech stal chameleon pardálí, jinak obyvatel Madagaskaru, se kterým se mohou v expozici seznámit už také návštěvníci zahrady.

„Tento druh pocházející ze severní části čtvrtého největší ostrova světa je unikátní nejen zbarvením a velikostí. Jsme rádi, že jsme získali dva jedince a můžeme je prezentovat našim návštěvníkům,“ dodává zooložka Jitka Vokurková.

Chov v Zoo Olomouc

Olomoucká zahrada tento druh v minulosti nikdy nechovala. Je to tedy premiéra. Prozatím v měsíci říjnu ze Safari Parku Dvůr Králové přivezla dva samce. V těchto dnech se s jedním z nich už mohli setkat první návštěvníci v expozičním teráriu uvnitř pavilonu žiraf.

Obecné informace

Chameleon pardálí Furcifer pardalis, se se svou velikostí 52 cm řadí k největším druhům chameleonů vůbec, byť jeho partnerka se svými 35 cm dosahuje podstatně menší délky. V tom, v čem ale drží prim, je zbarvení. Těžko bychom v přírodě našli barevnější chameleony. A kde se pro ně „jejich příroda“ nachází? Tento chameleon je endemitem Madagaskaru a přilehlých ostrůvků, což znamená, že nikde jinde ve světě se nevyskytuje. Podle místa výskytu se od sebe tito chameleoni liší nejen zbarvením, ale i stavbou těla. To je velice různorodé - několik odstínů zelené, cihlově červené nebo tyrkysově modré. Obývá lesy, křoví a houštiny, taktéž bychom se s ním setkali na plantážích cukrové třtiny a nevyhýbá se ani obydleným místům. Chameleon se řadí mezi typické samotáře s denní aktivitou, vůči jiným příslušníkům svého druhu bývá agresivní. Základní složku potravy tvoří hmyz i jiní živočichové, které lapá na svůj lepkavý, až 30 cm dlouhý vystřelovací jazyk. V období páření dochází k bojům samců o teritoria. V tomto čase se začnou zesvětlovat a k samici se přibližují kývavými pohyby. K páření dochází po dobu zhruba 3 dnů, poté začne být samice vůči samci opět agresivní. Následně po 30 - 45 dnech samice omezí příjem potravy, pohybuje se více po zemi a hledá vhodné místo pro umístění snůšky. Ve vlhké půdě si vyhloubí chodbu, či jamku a do ní následně snese 15 - 50 kožovitých vajec. Samotná inkubace je velmi dlouhá a trvá při teplotách 26 - 28 °C 160 - 320 dní. Vylíhnutá mláďata jsou již zcela samostatná a dožívají se až 6 let.

Zajímavosti

Chameleon ke změně svého zbarvení používá systém založený na nanokrystalech. Dokonce se umí zbarvovat i podle toho, zda se pohybuje na viditelném světle, či na infračerveném záření. Chameleoni ve svrchní vrstvě pokožky mají pouze žluté a červené pigmentové buňky. Pod touto vrstvou jsou však další dvě vrstvy buněk, které odrážejí určité vlnové délky světla. Když je chameleon klidný, jsou krystaly v hlubších vrstvách blíže u sebe a odrážejí světlo kratších vlnových délek, tj. modré nebo zelené. To v kombinaci s vrstvou žlutých a červených pigmentových buněk nad nimi vytváří na jejich kůži viditelnou mozaiku v modré, zelené, žluté, červené a hnědé barvě. Když se chameleon rozruší, mezery mezi krystaly se zvětší a odrážejí delší vlnové délky - od žluté přes oranžovou k červené. Chameleoní mimikry se tak během chvíle změní ve výstražné žlutočervené zbarvení.

Další články