Dnes:21°C

Zítra:26°C

Středa 5.8. Kristián
Menu

Olomoucká zoo přivítala dva nové lvíčky zlaté

Olomoucká zoo přivítala dva nové lvíčky zlaté
Jedno z dříve narozených mláďat lvíčků zlatých.

foto: ZOO Olomouc

29. 06. 2020 - 20:00

Ve volné přírodě v brazilských pralesích se jejich počty odhadují na pouhopouhých 3000 jedinců. Všechny druhy lvíčků patří mezi nejohroženější savce světa. V Zoo Olomouc se narodila další dvojčata.

„Dnes víme, že je vše v pořádku a radostná zpráva se může rozletět světem. Veškerou péči o mláďata ihned po narození přebírá otec, později i ostatní členové rodiny, zatímco k matce se mláďata dostanou pouze na kojení,“ dodává zoolog Jitka Vokurková.

Chov v ZOO Olomouc
Olomoucká zahrada chová lvíčky od roku 1997. Odchovalo se zde celkem 15 mláďat. Poslední dvojčata se narodila 9. 6. 2020 a pocházejí od osvědčeného páru, který už vychoval 6 mláďat. Ten tvoří samice z francouzské Zoo La Palmyre a samec ze Zoo Dvůr Králové. Současný celkový počet chovaných jedinců je 10.

Obecné informace
Lvíčci náleží k drápkatým opicím, obývají tropické deštné lesy Brazílie. Mají přeměněné nehty na drápky, pro svůj malý vzrůst bývají označovány jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík. Váží kolem 600-700 g, v přírodě se dožívají cca 10-15 let, skáčou do vzdálenosti 5 m. Žijí v párech nebo malých rodinných skupinkách v korunách stromů, kde většinou rodí jediná vůdčí samice, u podřízených samic, jejích dcer, nedochází ani k ovulaci.

Mláďata nosísamec nebo další členové rodiny na zádech. Matka mláďata nejprve několik týdnů kojí, poté jim začne pomalu dávat i pevnou potravu (nejčastěji hmyz), kterou pečlivě rozmačká ve svých prstech. Jejich hlava, krk a lopatky jsou porostlé jakoby lví hřívou. Jsou to velice inteligentní zvířata, která dokáží před nebezpečím velice rychle uprchnout.

Zajímavosti
Byli těžce postiženi odlesňováním, a proto se v 60. letech minulého století na ně soustředila pozornost ochránců. Nadále se chovali i odchovávali v zajetí, poté byli vysazeni zpět do přírody. Zachránit je pomáhají rezervace vyhlášené brazilským prezidentem. Brazilská vláda lvíčky jen propůjčuje, nepatří tedy zahradám. V roce 1991 žilo v brazilských pralesích na pobřeží Atlantiku posledních 200 lvíčků zlatých. Tento druh byl v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „kriticky ohrožený“ a byla jen velmi malá naděje na přežití tohoto druhu.

Nicméně po malých krůčcích jednotlivců se to nakonec podařilo. Momentálně je tento druh v Červeném seznamu ohrožených druhů zařazen do kategorie „ohrožený“. Lvíček zlatý se stal národním symbolem. Dokonce se vyskytuje na bankovce a během olympijských her byl jejich maskotem.

0 komentářů

Další články