Dnes:21°C

Zítra:26°C

Středa 5.8. Kristián
Menu

Oranžerie ve Smetanových sadech sklízí ocenění

Oranžerie ve Smetanových sadech sklízí ocenění

foto: Flora Olomouc

26. 06. 2020 - 12:00

V sobotu 19. června ožil památný pražský Vyšehrad zahájením nového, již 12. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn, která prezentuje zdařilé rekonstrukce zchátralých historických objektů, ale i parků a krajinných prvků v celé České republice. Při té příležitosti došlo také na udílení cen za nejzdařilejší realizace ročníku předchozího, a co je vůbec nejdůležitější, zabodovala mezi nimi i obnovená historická oranžerie v olomouckých Smetanových sadech. Cenu odborné poroty pod vedením uznávaného architekta Josefa Pleskota převzali ředitelka Výstaviště Flora Olomouc Eva Fuglíčková spolu s technickým náměstkem Jiřím Svačinkou.

Oranžerie, která je národní kulturní památkou, byla do Olomouce do někdejších městských sadů převezena v roce 1886 ze zámeckého parku ve Velké Bystřici. Dřevěná konstrukce doplněná množstvím ornamentálních prvků platila již v té době za unikát, mimo jiné proto, že byla zbudována po vzoru oranžerie ve francouzském Versailles. V hanácké metropoli pak sloužila jako zimoviště desítkám druhů exotických rostlin, a to až do roku 1926, kdy ji nahradil moderní palmový skleník.

Chátrající budova dál plnila úlohu provozního zázemí, ale její stav se postupně zhoršil natolik, že jí hrozilo stržení a celková demolice.

Černý scénář se naštěstí nenaplnil a v letech 2015 až 2018 proběhla z rozhodnutí vedení Výstaviště Flora Olomouc a.s. rozsáhlá rekonstrukce objektu. Dle návrhu architekta Michala Sborwitze se podařilo historické oranžerii navrátit původní noblesu a vdechnout jí nový život. A citlivé obnovy se postupně dočkalo i blízké okolí památky.

Že je to proměna významná, může dnes posoudit každý příchozí a stvrdil to rovněž zájem návštěvníků i organizátorů uplynulého 11. ročníku putovní výstavy Má vlast cestami proměn. V panelové podobě byla k vidění v průběhu celého roku na řadě míst Česka, mimo jiné také v Olomouci u příležitosti jarní etapy výstavy Flora 2019.

Proměna nejstarší pamětnice olomouckých parků uspěla v desítce jiných obdobných počinů a obdržela významné ocenění. A zároveň s tím začala nová etapa výstavy, ve které bude o pozornost návštěvníků i odborníků soupeřit na stovku dalších zajímavých realizací. Dočkají se podobného úspěchu jako olomoucká oranžerie?

0 komentářů

Další články