Zde může být vaše reklama.

Parta makaků z olomoucké zoo se rozrostla o dvě mláďata

Parta makaků z olomoucké zoo se rozrostla o dvě mláďata

foto: ZOO Olomouc

07. 07. 2021 - 12:00

Policisté museli během prodlouženého víkendu opět uzavírat příjezdové cesty na Svatý Kopeček, protože do zoologické zahrady mířily tisíce turistů, kteří zacpaly cesty. I přesto dnes mluvčí Iveta Gronská přinesla jednu šťastnou zprávu. Pracovníci zoo se radují z dvou nových mláďat. Rodilo se u makaků.

Makaci mají v Zoo Olomouc svůj vlastní proslulý výběh, v němž se pohybují společně s přítomnými s návštěvníky. Podívaná na ně je vskutku velkolepá a stojí za to vypravit se po 42 metrů dlouhé visuté lávce ve výšce sedm metrů nad zemí.

„Ve výběhu je pár dnů veselo i díky přítomnosti těch nejmenších. Tlupa makaků se rozrostla o další dvě mláďata, která se narodila ve dnech 18.6. a 30.6. 2021, “ prozradila zooložka Jitka Vokurková.

Jak probíhá chov makaků v olomoucké zoo?

Na Svatém Kopečku mohou návštěvníci makaky potkávat od roku 2006. Celkem už se v zahradě narodilo 64 mláďat a během let strávených ve svém výběhu makaci zdárně školí jak personál, tak návštěvníky zoo.

"Z první skupiny se stala doslova mafie, která ve výběhu postupovala zcela systematicky a návštěvníky zbloudilé z trasy obírala o fotoaparáty, nápoje a téměř cokoliv, co bylo k dispozici. Současně se jedná i o chronické útěkáře, kteří mají díky své inteligenci stále v záloze nějakou záludnost. První útěkáři se jmenovali Tatin a Šimpy. Tehdy vzali za vděk hvozdy Libavé. Další pochází z dob rekonstrukce výběhu, kdy byli po několikaměsíční snaze odchytu umístěni na provizorní místo. Z toho však uprchli a stali se z nich hosté místní restaurace," prozradila mluvčí zahrady Iveta Gronská, jakou zábavu a strasti si pracovníci zoo s makaky za ty roky užili.

Jedno z mláďat bylo v minulosti dokonce nalezeno mezi plyšáky v obchodu se suvenýry. Odhaleno bylo proto, že jako jediné mrkalo na kolemjdoucí návštěvníky. 

"Poslední lapálii si připravili ke slavnostnímu otevření jejich inovovaného výběhu. Tehdy doznali, že elektrický ohradník dokáží překonat, hvízdli na sebe a v momentě vypuštění do výběhu výběh opustili nadobro. Nyní ho obývají bez problémů, ale nikdo jim nevěří, že zase nepřemýšlí o nějaké lumpárně," doplnila Gronská.

Další články